ZVUK MĚSÍCE

Zvuk měsíce 01/19: Progres 2

Progres 2 - Tulák po hvězdách (2018 / CD / Indies Scope / prog rock)


Ve studiu Davida Kollera se narodila další výjimečná deska. Nejen svým výpravným obsahem, navazujícím na legendární desky Třetí kniha džunglí nebo Dialog s vesmírem, ale také perfektním zvukovým zpracováním, bez kterého by podobné progové album jednoduše nebylo úplné. Otisky všech nástrojů byly sejmuty s neskutečnou pečlivostí, byl jim dán prostor i jasné místo v rámci celého mixu. Je jedno, kolik zvuků se v jediném okamžiku sejde, jelikož přehled neztratíte ani na malý okamžik. Tentokrát se však nechceme rozplývat jen my v redakci. Své nám totiž k nahrávání i výslednému mixu poví přímo člověk, který je pod jeho zvukem podepsán nejvýrazněji.

Komentář Jiřího Topola Novotného (zvuk a mastering desky):

Kdo ví, tak ví. A kdo neví, ať zví, co byl a je Progres. Těšil jsem se a užíval si každou hodinu nahrávání. A že jich bylo. Parta cca sedmdesátiletých kluků, točí v nesmírné pohodě a s nadhledem album. Po třiceti letech. Krásná výměna energií, dalo by se s nadsázkou říct. Já si nechal vyprávět všechno o krásné době analogové, zatímco kluci okoušeli na vlastní kůži všeho schopnou dobu digitální.

Snažili jsme se hlavně o to, aby zvuk vyvolával pocit, jaký máme z písně mít. Nešlo tedy jen o dosažení nejlepší kvality zvukového řetězce. Právě proto mám tolik rád studio Cox Davida Kollera. K dispozici jsou bedny Dynaudio, Yamaha, ProTools HD ultimate, Summing SPL, 16ti pás MCI, out board Neve, Tube-Tech, Studer, GML, EmpiricalLab, Avalon, Karlik, mikrofony Neumann, AKG, Shure, DPA, Sennheiser, Brauner. To by ale samo o sobě nebylo k ničemu, kdyby to celé luxusně nepropojil, a perfektní šestnácti linkový monitoring nevyrobil legendární Michal Řípa (5ti-mix Mackie + sluchátka Beyerdynamic v nahrávací místnosti). Akustika od Dušana Jergeše rovněž výborná.

A k tomu všemu teď ta skvělá hudba. Točili jsme co nejvíce live, dost věcí s klikem. Míchali jsme pod tlakem, ale do detailu. Jestli uslyšíte něco jako starý plejty, tak to jsou starý plejty EMT 140 a EMT 240. Úžasná věc. Mastering protekl krom pluginu taky GML, Tube-Tech, real tape. No prostě, krásná práce.

Právě před pár dny jsem to poslechl a měl radost. Jasně, spousta věcí mohla být jinak, leccos mohlo být dotaženější, ale to podstatné, zaznamenat pocity jednotlivých skladeb, to se myslím podařilo.

A kde teď desku nejlépe sehnat? CD, FLAC, LP i WAV jsou k dispozici přímo u vydavatele INDIES SCOPE.


Komentáře

Aktuální příspěvky

  • 03. 02. 2019

    - Tomas Dolezel

    Tulak po hvezdach je skvela hudba. Format CD je jako Dilalog s vesmirem: prvni cast je kompaktni uvod rockove opery a dale pisne, ktere pripominaji prurez rockovou operou. To je skoda, kdyby si mistri chteli vic zahrat, vracet se k tematum, a vygradovat vice zaver, mohla to byt 90 minutova opera na 4 strany LP a ne jen na 3. Hudebni material tam na to maji: Tulak obsahuje stejne dobre hudby jako Dialog nebo Treti kniha dzungli. Ale zaplat panbu ta Progresy i tak.