VE ZKRATCE

FiiO Q5 - královský DAC / AMP pro nejnáročnější uživatele

FiiO Q5

  Cena 9 990 Kč
  Koupit na Audigo.cz
  Možnosti poslechu
  v prodejnách Audigo
  BRNO
  PRAHA

  Q5 jako výkladní skříň značky FiiO

  Když si člověk otevře stránky FiiO a nalistuje novinku Q5, okamžitě ho musí napadnout, jaký záměr výrobce s tímto drobečkem má. FiiO zde neohroženě demonstruje celé své umění a do jediného přístroje koncentruje veškeré zkušenosti i technické inovace z oboru. Jak jinak si totiž vysvětlit příchod po všech stránkách nabušeného D/A převodníku a sluchátkového zesilovače, jehož technická specifikace je doslova nacpaná těmi nejzvučnějšími zkratkami, jaké současný svět přenosného HighEnd audia nabízí.

  Modulární koncepce, Bluetooth a milion dalších výhod

  FiiO evidentně vzalo půdorys svého přehrávače X7 II, zbavilo ho displeje, obvodů pro přehrávání hudby a naopak přidalo mraky šikovných funkcí a technických specialit, které především výrazně zvyšují užitnou hodnotu přístroje. A právě to bude pro úspěch novinky zásadní, protože cena kolem 10 k je v tomto segmentu už dosti nebezpečná a trh se od samostatných DAC/AMP řešení posouvá spíše ke kompletním přehrávačům.

  K dispozici je především stejná modulární koncepce, kterou využívá i zmiňovaný přehrávač X7 II. Můžete si tak vybrat, který typ zesilovače bude pro vaše sluchátka ideální a dokoupit jej kdykoli zvlášť. Vcelku překvapivá je také implementace přijímače Bluetooth 4.2 s kodekem aptX (včetně možných aktualizací pomocí firmwaru). Celý seznam inovací a funkcí ale zvládneme vypsat snad jen heslovitě:

  Spolehlivé duální USB napájení - jako správný high-end přenáší skrze jeden USB vstup pouze data, zatímco k napájení je využíván vstup samostatný. Kompletní napájení je navíc rozděleno speciálním managementem hned do sedmi částí, aby měl každý zásadní obvod k dispozici vždy stabilní přísun energie.

  Certifikace MFi, HiRes i aptX - to znamená, že bude Q5 bezchybně šlapat s přístroji Apple, že splňuje všechny nároky na přehrávání v HiRes kvalitě a že umí bezdrátově přijímat hudbu ve velmi vysoké kvalitě.

  Výměnné moduly zesilovačů - nemusíte se omezovat základním zesilovačem v balení, ale můžete si kdykoli pořídit zesilovač s extra výkonem pro velká domácí sluchátka nebo naopak delikátní krmení pro citlivé in-ear monitory. Už základní AM3A navíc pracuje i se symetrickým výstupem, takže strádat rozhodně nebudete.

  ADC ovládání hlasitosti - chytré řešení zajišťující perfektní vyvážení kanálů v celém rozsahu a ohromnou jemnost krokování.

  Spolehlivý USB DAC - ve většině případů se obejde bez ovladačů a přitom zvládá i extrémní vzorkování 384 kHz / 32 bit a nativně i DSD256. Přenos dat navíc spolehlivě řídí špičkový čip XMOS XUF208.

  Bluetooth Receiver - Q5 umí data přijímat i vzduchem, a aby toho nebylo málo, obchází převodník v BT čipu a dekódování nechává na špičkovém převodníku AK4490.

  Všechny myslitelné vstupy - kdo neposílá data vzduchem, využije možná optiku, koax nebo USB. Analogově umí Q5 přijímat signály také přes Line-in. K USB vstupu můžete navíc díky přiloženým redukcím připojit také iPhone nebo Sony Walkman

  Gain a Bass boost - takové drobnosti, ale na kompletní listině schopností by neměly chybět. Takže nechybí.

  Technický základ, nad kterým se nereptá

  V nejvyšší lize přenosných zesíků a převodníků asi nikoho nezlomíte jen nekonečným seznamem features. Chce to především solidní technický základ a samozřejmě zvuk, o který se budete moci opřít. Ve FiiO to i zde hrají na jistotu a ještě k tomu s velkou rezervou. Srdcem přístroje je dvojice převodníků AK4490EN s nativní podporou DSD a nechybí ani špičkové operáky Texas Instruments či kondenzátory Panasonic. To vše navíc v čistě symetrickém zapojení. Na pohled solidní je i kovové tělo přístroje, ale u lehce kontroverzních kožených zad si ještě nejsem tak jistý. Možná už si výrobce říkal, že té moderny a techniky bylo až až, tak chtěl svůj chladný perfekcionismus trochu změkčit. Možná ale bude Q5 o to příjemnější v ruce a nebude tak klouzat po stole.

  To vše ale zjistíme, až vyzkoušíme první kusy v reálném provozu...

  Uvedení na trh: již se prodává

  Aktuální cena: 9.990 Kč

  Kompletní specifikace modelu

  Barva: titanium
  Hmotnost: 195 g
  Rozměry: 124 x 64 x 16 mm

  Vstupy
  USB vstup
  Linkový vstup, koaxiální i optický vstup.
  Sdílený konektor Jack 3.5 mm

  Výstupy
  Symetrický sluchátkový Jack 2.5 mm
  Klasický sluchátkový výstup Jack 3.5 mm

  Doporučená impedance sluchátek: 16 - 150 ohmů (až 300 ohmů pro symetriku)
  vyvážení kanálů: 0.1 dB
  Zisk: High / Low
  Bass Boost: ano
  Nabíjení: 3.5 h (5 V, 2 A)
  Výdrž: 25 h (Aux in), 10 h (USB in, Opt in, coax in, BT)
  Vzorkování: 384/32 (USB), 192/24 (coax), 96/24 (optika)
  DAC: 2x AK4490EN
  USB: XMOS XU208
  Bluetooth: CSR8670
  Zesilovače: OPA1642×2,OP+AMP: AD8620+OPA926

  THD+N: <0.001% (1 kHz/10kΩ)
  Rozsah: 5 - 90.000 Hz (-3 dB)
  Line level: 1.8 Vrms
  Odstup signál/šum: ≥115 dB (A-weighted)
  oddělení kanálů: >97 dB (1 kHz)

  Výstup Jack 3.5 mm
  ≥230 mW(16Ω / THD+N<1%)
  ≥160 mW(32Ω /THD+N<1%)
  ≥24 mW(300Ω / THD+N<1%)
  THD+N: <0.001% (1 kHz)
  Výstup: >6 Vp-p, 150mA

  Výstup Jack 2.5 mm
  ≥470 mW(16Ω / THD+N<1%)
  ≥440 mW(32Ω /THD+N<1%)
  ≥93 mW(300Ω / THD+N<1%)
  THD+N: <0.001% (1 kHz)
  Výstup: >10.5 Vp-p, 150mA

  Komentáře

  Aktuální příspěvky

  FiiO Q5

   Cena 9 990 Kč
   Koupit na Audigo.cz
   Možnosti poslechu
   v prodejnách Audigo
   BRNO
   PRAHA

   Související články