Protože se téma in-ear nástavců pravidelně objevuje na českých i zahraničních fórech, rozhodl jsem se, že se o své zkušenosti s nimi podělím v samostatném článku. Bez správných nástavců totiž nepomůže investice ani do těch nejlepších sluchátek na trhu.
In-eary hrají jen tak dobře, jak dobře sedí nástavce
Může dojít vlastně ke třem situacím. V té první sluchátka dobře sedí a není co řešit. Jindy ale dochází k tomu, že IEM v uších tlačí, poslech je peklo a po pár minutách člověk sluchátka vytáhne z uší. Jindy zase nástavce sice netlačí, ale ani netěsní, což vede k absenci basové složky zvuku a často máte v uších místo basových monster nepřirozeně světlá sluchátka s tenkým zvukem. Právě kvůli těmto problémům spousta lidí poslech IEM naprosto vzdala. Podle mě je to ale škoda.
Silikon nebo pěna
Nástavce se v zásadě dělí na dva základní typy. Pěnové – to jsou třeba známé Comply Foam Tips nebo Intezze BassFix. Tyto nástavce řeší oba výše zmíněné problémy naprosto skvěle. Jak už to ale bývá, nic není ideální. Pěna sice nádherně těsní a pro spoustu uživatelů je pohodlná (pouze minimum lidí pociťuje po čase lehké svědění), ale bohužel má poměrně negativní dopady na zvuk. Mírně posiluje bas a silně požírá výšky, což může mnohým logicky vadit. Pokud ale potřebujete zvuk posunout právě tímto směrem, není snadnější cesty.
Druhou, asi nejrozšířenější skupinou, jsou nástavce silikonové. U nich si můžeme vybrat z různých tvarů, průměrů, hloubek, tvrdostí a dokonce i lepivostí silikonu. Uživatelé "mozkových sond" Etymotic Research znají rovněž vícezávojové typy a podobné kreace. U těchto nástavců je ovšem stejné riziko, jako u těch originálních - tedy že nebudou sedět tak dokonale. Je proto dobré podívat se na nákres nástavce, srovnat ho s tím, který už používáme, a zvážit, zda případná koupě vyřeší náš problém.
Na trhu najdeme také nepříliš rozšířenou skupinu hybridních nástavců, kombinujících silikon na vnější straně s pěnou uvnitř. Měl jsem tu čest jak s modelem Symbio MandarinEs, tak i s nástavci ke sluchátkům Dunu DN2000J, ale osobně jsem měl pocit, že tato technologie kombinuje negativní vlastnosti obou základních typů. Tlačí poměrně dost a negativně ovlivňují zvuk.
Jak tedy nové nástavce vybírat
Pokud člověk vybírá, měl by se zaměřit na několik parametrů. Především je to velikost, neboli vnější průměr, značený stejně jako oděvy S-M-L. Někteří výrobci (JVC Spiral Dot, Azla Sedna) nabízí i poloviny velikostí, což pomáhá ještě lepšímu usazení zvláště v případě, že máte každé ucho jiné a v jednom používáte třeba nástavec M a ve druhém ML. Vybrat potřebnou velikost je prostě základ - nejlépe ověřit na grafice.
Kromě vnějšího průměru je nutné znát také správný průměr vnitřní, odpovídající průměru trysky na sluchátku. Obvykle je to 5 mm u sluchátka, tedy cca 4-4,5 mm u nástavce, ale existují i sluchátka s tryskami o průměru 3 mm. Z těch už běžný nástavec sjíždí a na 5mm trysku naopak většinou nástavec o průměru 3 mm nasadit nejde.
Dále je třeba vybírat i podle délky nástavce. Kromě běžných existují třeba i varianty Short, určené především pro TWS sluchátka. Ty mohou ale pomoci také u sluchátek s dlouhými stopkami, jako jsou třeba oblíbené in-eary Campfire Solaris. Některé modely mají delší stopku (SpinFit), některé jsou užší, jiné širší atd.
Nepodceňujte vliv nástavců
Pokud opomeneme hlavní části řetězce, mají právě nástavce často největší vliv na zvuk - ať už v pozitivním, či negativním směru. Platí to stejným dílem pro pěnu i silikon. Vliv na zvuk má kromě těsnosti také tvrdost materiálu, délka a vnitřní průměr. Například delší nástavce s větším vnitřním průměrem mírně posilují bas a způsobují vyšší hutnost zvuku, zatímco menší vnitřní průměry (např. Final Audio Type E – znají majitelé Solaris, případně FiiO FH5 a HF7 - tzv. vocal nástavce, s úzkým otvorem a zubatou tryskou) způsobují světlejší a vzdušnější projev. Je to čistá fyzika. Vodítkem a nápovědou mohou být třeba píšťaly kostelních varhan.
Z vlastní zkušenosti má nejpříznivější dopady na zvuk právě tužší silikon s velkým otvorem. Mnoho lidí to ale může vnímat jinak. Záleží na osobní preferenci, zvyku i konkrétním modelu sluchátek.
Které nástavce rád doporučím
Dunu SpinFit: https://www.spinfiteartip.com/en
Velice široké portfolio všeho možného, zejména SpinFit CP145 vyléčily spoustu neduhů sluchátek.
JVC Spiral Dot
Silikon je sice měkký, ale o to pohodlnější, zvukově Ok. Mají ještě lepší řadu Spiral Dot ++ za poněkud nemravnou cenu.
Azla Sedna: https://www.azla.co.kr/product-category/sednaearfit/
Opět velice široké portfolium, za dost vysokou cenu, včetně Xelastec, které jsou hodně zvláštní, buď je miluješ nebo nenávidíš, já tíhnu ke druhé skupině, ale klasické řady černé a bílé light považuji za to nejlepší.
Symbio: https://symbioeartips.com
Zvukově snad nejlepší, ale jsou velice tvrdé, můj favorit to není a pokud ano, rozhodně verze Peel. Pro nedočkavce jdou z Maďarska asi dva dny.
Jediné úskalí opravdu kvalitních značkových nástavců tak vidím zejména v jejich ceně. Ta totiž často přesahuje částku, kterou je většina lidí ochotná utratit za celá sluchátka, natož za kousky silikonu nebo pěny.