Pro čtvrtý díl našeho seriálu, který se věnuje profesionálům a jejich pohledu na sluchátka, jsme si vybrali osobu nanejvýš povolanou. O živém hraní i práci ve studiu si s námi popovídal jeden z našich nejvýznamnějších bubeníků, pan Pavel Fajt. A když už byl v naší prodejně, nemohl samozřejmě odejít bez pořádného testování sluchátek…
Pavel Fajt - bubeník, producent a skladatel
Audigo: Téma našeho dnešního rozhovoru je Sluchátka a bubeníci. Začněme ale konkrétně tím, co Pavel Fajt a sluchátka.
PF: Pavel Fajt samozřejmě sluchátka používá, a to často. Ale je velký rozdíl v tom, jak a se kterými pracuje třeba bubeník Pavel Fajt, producent Pavel Fajt ve studiu nebo Pavel Fajt při poslechu na ulici.
Audigo: Dobrá, začněme tedy panem Fajtem bubeníkem.
PF: Pokud jste mě někdy viděl hrát, asi víte, že sluchátka zdaleka nepoužívám vždy. Nejčastěji mě asi uvidíte s modelem Koss Porta Pro. In-eary zatím používám jen málo. Dá se říct, že s nimi teprve začínám. Jako bubeník, který hraje často sólo a většinou v klubech, potřebuji dostat do uší i elektroniku, kterou pouštím jako podklad. No a se špunty je právě hrozně těžké zkombinovat elektroniku puštěnou do ucha s přirozeným odposlechem vlastních bicích z prostoru, protože taková sluchátka zvuk z okolí hodně tlumí. Když jsem ale hrál třeba s Geertem Waegemanem, kde jsme žádné podklady nepoužívali, přišel čas právě na in-eary. Testoval jsem tehdy hodně zajímavou značku KZ a jejich model ATE. Nyní už používám i další jejich modely, jako ZST, ZS5 nebo ZS6.
Audigo: S řešením přílišného útlumu okolní ale už před nějakým rokem přišel Westone u jeho profi modelů se zvýšenou propustností. Neměl jste možnost je vyzkoušet?
PF: Jasně, ty jsem měl kdysi půjčené. Zkusil jsem nejvyšší a nejnižší model dané řady, ale za něco stály jen ty nejdražší. V dané ceně bych ale čekal lepší výsledek. Jejich projev prostě odpovídá špuntům s menší izolací, kdy ze všeho nejdříve mizí basy a tím pádem i určitá atraktivita a plnost zvuku. Nicméně cesta je to dobrá a s vývojem se může dostavit i nirvána.
Audigo: To znamená, že osobně nejste úplně zastáncem in-ear sluchátek na pódiích?
PF: To bych zase neřekl. Ony by ty špunty fungovaly i pro mě skvěle, ale musel bych mít někoho, kdo by mi přes mikrofony přesně sejmul moje bicí a s citem je do uší smíchal s elektronickými podklady. A podobně to bude se špunty i u jiných kapel. Pokud si totiž kapela vozí svého zvukaře, který už zná její zvyklosti, kapela mu věří a on má v podstatě z velké části vše připraveno už dopředu a podle klubu jen doladí detaily, tak v takové situaci jsou in-eary asi nejlepším řešením.
Audigo: A teď tedy Pavel Fajt jako producent a jeho sluchátka ve studiu.
PF: Práce ve studiu si samozřejmě žádá své. Ať už jde o bedny nebo sluchátka, člověk musí zvuku hlavně věřit a musí znát jeho specifika - vždy totiž nějaká existují. U beden je ten problém, že budou stát hromadu peněz a minimálně stejně tolik musíte dát ještě do akustiky místnosti, která dělá klidně i 25 % výsledku. Sluchátka jsou v tomto samozřejmě zajímavější, ale bedny zcela nahradit nemohou, to se asi shodneme.
Pokud jde o moje sluchátka na míchání, absolutně důvěřuji svým dvoupásmovým Ultimate Ears Reference (UE), které výrobce ladil spolu s Capitol Studios. Jejich zvuk je nádherně rovný v celém relevantním pásmu. Znám dobře veškerá jejich zvuková specifika, která potom mohu při masteringu jednoduše kompenzovat a výsledkem je vyvážený mix bez vlivu použitých sluchátek.
Audigo: Podle čeho poznáte dobrá sluchátka pro studiový mastering?
PF: Těch hledisek je samozřejmě hodně, ale rád bych zmínil jedno, které si ne každý uvědomuje. Většina důležitých informací v hudební nahrávce se odehrává v relativně malém frekvenčním pásmu od 400 do 600 Hz. Jsou to především vokály, kytary, piano a podobně. Kopák je samozřejmě níž a činely zase výš, ale to zásadní je v tomto pásmu. Když nemají sluchátka prokreslené toto pásmo, mohou hrát klidně do 20.000 Hz, ale situaci tím nezachrání. Co totiž obecně chceme od sluchátek ve studiích, to je možnost slyšet maximum zvuků ukrytých v nahrávce. To je to, proč se sahá po sluchátkách a nedělá se i finální mix čistě na bednách.
Audigo: A když vezmeme nahrávací studio a velká sluchátka vs. in-eary? Ke kterým se kloníte Vy?
PF: To je celkem jednoduché. Z praktických důvodů, jako jsou časté sundávání z hlavy a snadnější komunikace, se pro proces nahrávání využívají téměř výhradně velká uzavřená sluchátka. Pro následné míchání a finální mastering je naopak zapotřebí plné soustředění a izolace od okolí, aby byl člověk schopen zachytit i ten nejslabší zvuk. V tom jsou dle mého nejlepší in-eary, v mém případě zmiňované Ultimate Ears.
A které modely u nás Pavel Fajt následně zkoušel a jak je hodnotil?
Absolutní vítěz - Audeze LCD-X
Tyhle sluchátka hrají nadpozemsky. Miles Davis a jeho trumpeta konečně znějí tak, jak byli skutečně kdysi nahráni. Tyhle fakt zvažuji, že bych si pořídil do studia pro mastering. Otázkou je snad jen jejich vyšší hmotnost, která se po čase projeví.
Vynikající modely
Audeze iSine 20
Hrají úžasně. Ne že bych se tedy chtěl vyloženě zbavit mých Kossů, ale toto je model, který by je mohl dobře nahradit. Tahle značka mě obecně hodně mile překvapila. iSine krásně sedí, hrají naprosto rovně a přitom tolik neizolují. Snad jen akustický tlak nedokáží generovat největší, ale to je asi jediná nevýhoda.
Astell&Kern Angie II
Zvukově vynikající, ale podle mě se mohou snadno zanášet nečistotami z uší, protože je nástavec dostatečně nechrání. Slyšel jsem s nimi v nahrávce věci, které jsem do té doby neslyšel. Hrají dokonce detailněji než moje Ultimate Ears Reference Capitol. Je hned slyšet, že je navrhoval člověk, který zvuku rozumí.
Sennheiser HD 600
Tato sluchátka mám už spoustu let. Mají opravdu vyvážený frekvenční průběh, přirozené výšky i reálné basy. Navíc mají krásně prokreslené středy a na hlavě je můžu mít hodiny.
Zlatý střed
Marshall Monitor - Hrají solidně, detailně. Zároveň jsou trochu basovější, ale na běžný poslech super. Do studia bych se s nimi asi neodvážil, ale pořád jasně lepší než DT770 níže. Dobrá sluchátka s dobrou konstrukcí za adekvátní cenu.
iBasso IT03 - Připomínají mi moje UE nebo klasické studiové bedny Yamaha NS10. Mají basů tak akorát, na běžný poslech by mohly mít i víc, jsou detailnější a preciznější než SE846, ale také méně silové. Některé basové detaily jim ale možná uniknou.
Senn HD25 - Wow, takový zvuk bych od těchto sluchátek nečekal. Hrají velmi příjemně a to i při vysoké hlasitosti. Vlastně nemám, co bych jim vytkl. Zároveň jsem ale nečekal tak vysokou cenu. Nicméně je pravda, že jsou promyšlené a robustní. Pro mě pozitivní překvapení.
Shure SE846 - jsou zvukově jasně brutálnější, ne tak detailní ale jejich podání celého spektra je pro mě takové povědomější. Angie II proti nimi hrály jinak, než jsem u sluchátek zvyklý, ale budou podle mě více analytické a studiové. Naopak SE846 mi znějí více jako koncertní. Konstrukce je bezesporu špičková.
Zklamání
Beyerdynamic DT770 80 ohm - To jsou první sluchátka, kde okamžitě slyším zvednuté výšky. Nemá dál smysl je poslouchat, podle mě lžou.
Ani vy už nemusíte vybírat sluchátka podle katalogů a zkušeností druhých!
Přijďte si sluchátka vyzkoušet na vlastní uši do prodejen Audigo.cz v Brně a Praze.
Připraveno ve spolupráci s Pavlem Fajtem.