Pořád ve svých kolejích a ani o milimetr jinak. Astell nechává ostatní výrobce čarovat s obousměrnými přenosy Bluetooth a miliardou dalších funkcí, zatímco si sám hlídá především disciplínu, ve které je už dlouhá léta nejlepší: nejkvalitnější možný poslech s přenosným zařízením…
Na čem jsme poslouchali: Audeze iSine20, Astell&Kern AK70, Ikko OH1, Beyerdynamic DT990 PRO
Design a konstrukce
V poslední době byl Astell s tvary svých přehrávačů oproti konkurenci hodně odvážný (viz kompletně šikmý design SR15). Proto by mě zajímalo, co bylo skutečným důvodem pro návrat k lehce brutálnímu tvaru á la robot z filmu “Interstellar”. Potřeba více prostoru? Špatná odezva na designovou divočinu posledních dvou let? Nebo snad touha mít v nabídce jeden přehrávač v retro stylu tak trochu pro jistotu? Tak či tak, SA700 je zase krásný přehrávač, nepochybně prémiový a rozhodně ne obyčejný. Možná usedlejší, ale pořád naprosto precizní, vybroušený a hodný svého jména i ceny.
Návrat ke kolečku hlasitosti krytému masivními kovovými prvky vypadá rozhodně super. Řešení je to krásné, funguje spolehlivě a i jednou rukou se ovládá dobře. Jenže samotný smysl chráněného kolečka mi trochu uniká ve chvíli, kdy je přehrávač tak velký a především těžký, že se do většiny kapes prostě nehodí. SA700 patří na stůl v kanceláři, na stolek v ložnici nebo ještě lépe v kavárně. Tam mu to sluší a tam bude také nejen hrát, ale i skvěle reprezentovat. Cit pro detail je z přístroje i přes jeho designový brutalismus cítit doslova ze všech stran. Přitom ale nechybí ani praktické drobnosti navíc. Třeba nenápadná fólie chránící celá záda přístroje. Mimochodem, horní část zad je vyrobena z materiálu, který má lepší propustnost pro WiFi a Bluetooth. No a zapomenout nesmíme ani na návrat typické posuvné krytky slotu pro MicroSD kartu v dolní části přehrávače.
Nový model má i krásný displej. Velký je tak akorát a pokud jde o ostrost, je na tom snad i lépe než můj nový telefon. Škoda jen, že se ani tentokrát nedostalo na automatické nastavení jasu (poslech před spaním). Svůj jas i odstín zato ochotně mění LED podsvícení kolečka hlasitosti. Po uvedení novinky jsem se na tuto funkci vysloveně těšil. V reálu už mi sice tak skvělá nepřijde, ale své příznivce si zřejmě najde. Samotná indikace rozlišení zvolené nahrávky různými barvami je fajn, jen intenzita světla by mohla být nižší. Jako méně praktickou hodnotím postupnou změnu sytosti podsvícení podle zvolené hlasitosti. Sytost se totiž mění dosti pozvolně a údaj na displeji tak úplně nahradit neumí. V menu jde podsvícení v každém případě vypnout, takže ani diskrétnost používání touto funkcí nijak neutrpí.
Technická vybavenost
Jak už jsme zmínili v úvodu, Astell si tradičně drží linku funkční střídmosti a jednoduchosti. Přehrávač má tak hlavně přehrávat a tečka. Stále totiž platí, že čím víc funkcí, tím více možností pro neodladěné chování (konkurence by mohla vyprávět). SA700 na to jde jinak. Na palubu bere zcela nový našlapaný D/A převodník a kromě toho vlastně jen Bluetooth s velmi solidní kodekem aptX HD, streamování přes WiFi a kromě toho ještě funkci Open APK, umožňující si nainstalovat vybrané streamovací aplikace a používat u nich také funkci ukládání pro offline poslech.
Během testu jsme testovali jak aptX HD, tak streamování i instalaci aplikace TIDAL a všechno šlapalo na první pokus bezchybně. Jedinou slabinou tak bude stále ještě menší dosah WiFi. Pokud jsme se však pohybovali v panelovém bytě ve stejném pokoji jako router, neměli jsme nejmenší problém. Naopak výborně šlapalo ukládání obsahu služby TIDAL pro offline poslech. Aplikace ukládá vše automaticky do vnitřní paměti, takže se obsah nikde neztrácí a dostupná vnitřní paměť 128 GB dává jistotu, že vám prostor jen tak nedojde.
Ovládání a funkce
V logice ovládání Astellů se toho obvykle mění stejně málo, jako v jejich funkční výbavě. Zatím poslední změnou je tak plovoucí kolečko pro rozbalení menu. Můžete si jej přesunout kamkoli na ploše, nebo ho rovnou skrýt. Ideální řešení. Jinak je vše na svém místě a v menu se zorientujete opravdu rychle. Člověk nikde nebloudí, reakce jsou příjemně svižné a také grafika působí příjemně profesionálně, ostře a propracovaně. Nikde nenarazíte na laciné ikonky ani neošetřené situace, kdy by bylo nutné přehrávač pro oživení restartovat. V tomto ohledu je Astell opět precizní a prémiový.
Testovali jsme také výdrž přehrávače. Sluchátka Audeze iSine20 (24 Ω) jsme nastavili na příjemnou úroveň hlasitosti pro delší poslech (level 62) a nechali hrát soubory FLAC v rozlišení 44.1 kHz / 16 bit (tedy kvalitu AudioCD). Bez problémů jsme v tomto režimu s občasným použitím displeje dosáhli na 9 hodin poslechu. WiFi tento čas samozřejmě o něco zkrátí, nicméně poslech přes Bluetooth umí výdrž naopak výrazně natáhnout.
Zvukové představení
Astell v případě modelu SA700 poprvé nasazuje nový čip D/A převodníku AK4492ECB, který by měl především šetřit energii, přičemž jeho zvukové vlastnosti by se neměly výrazněji lišit od top modelu AK4497EQ. Moc jsme tomu popravdě nevěřili, nicméně hned od prvních minut poslechu bylo jasné, že má v sobě SA700 po zvukové stránce opravdu výjimečné geny. Jeho projev byl na první poslech neskutečně precizní, rychlý a přitom nápadně důrazný a energický. Krásně to bylo slyšet v pásmu basů, kde měly bicí nejen dravost, ale i dokonale vykreslené kontury bez rozostření nebo nechtěných dozvuků.
Ladění přístroje je od zcela neutrálního středu lehce posunuto ke sladším a hřejivějším tónům. Díky tomu nezní přístroj prvoplánově analyticky, ale spíše muzikálně, mohutně, ale zároveň i výjimečně precizně a kontrolovaně. SA700 si doslova libuje v komplexních nahrávkách, jejichž jednotlivé vrstvy ukázkově rozplétá a znázorňuje s velkým přehledem a citem. Znovu ale musíme zdůraznit, že tím neztrácí svůj jasně muzikální a vybroušený charakter.
SA700 nemá za cíl prezentovat nahrávky puristicky syrové, ale puristicky vyladěné. Během první minuty oceníte jeho poctivý přístup ke každé nahrávce, ale nikdy mu přitom nebudete moci vyčítat přehnanou přísnost k nahrávkám, jimž se ve studiu nedostalo potřebné péče. Hrozně mě baví podání velkých orchestrů, kdy přehrávač nabízí hlavně nevídaný přehled. Možná ještě víc ale hltám jeho energický a výrazně důrazný přístup u tvrdé rockové hudby. Pokud ale máte rádi akustiku nebo jazz, nemusíte se bát. Přesnost a kultivovanost přednesu bude i v tomto případě návyková.
Poctivě je s ohledem na cenu řešeno i veškeré stínění, takže ani s velmi citlivými in-ear sluchátky jsme při streamování přes WiFi nezaznamenali na pozadí jakékoli rušení. Právě ve spojení s WiFi je přitom zachování dokonale tichého pozadí u některých konkurenčních přehrávačů občas problém. SA700 je v tomto ohledu ošetřen ukázkově.
SA700 rozhodně není stroj orientovaný na výkon, což ostatně vyplývá už ze specifikací. Na to má Astell v nabídce KANN Cube. SA700 je především delikátní a třebaže si s klidem poradí i se sluchátky Beyerdynamic DT990 PRO s impedancí 250 ohmů, jeho výkon odpovídá zhruba modelu AK70. Pro info doplníme, že jsme aktuální desku TOOL na DT990 poslouchali v rozsahu Volume 100 - 120 za celkových 150 kroků, přičemž hladina 140 už byla celkem bolestivá. Jak už jsme ale řekli, SA700 si přeci jen bude libovat spíše v lehčí zátěži, která svou citlivostí odhalí jakýkoli šum zdroje.
Verdikt
Zvukově výjimečně povedený DAP, jehož muzikálnost a preciznost oceníte především doma, v kanceláři, letadle nebo kanceláři. Kvůli větším rozměrům a poměrně těžkému ocelovému tělu se totiž do kapes tak úplně nehodí. Kromě vynikajících zvukových kvalit se můžete spolehnout také na tradičně odladěné ovládání bez slepých uliček. Přehrávač nenabízí tolik funkcí, ale místo toho se soustředí na to hlavní: extrémně kvalitní poslech v přenosném balení.