Získali jsme na test trochu exotická sluchátka Auglamour. Jeden z nejdostupnějších in-ear modelů s odnímatelným kabelem je nově k dostání také v ČR a my se snažíme zjistit, jestli za těch 1.490 Kč stojí…
Design a konstrukce
Sluchátka přicházejí prakticky odnikud, ale jejich povedený design i velmi solidní a precizní konstrukce vyvolávají dojem, jakoby by tu s námi značka byla už od zrodu kategorie in-ear sluchátek. Jejich tělo je na pohled lákavé i elegantní, ale vemte sluchátka do ruky a přidáte do popisu okamžitě také solidnost a preciznost. Sluchátko je totiž velmi hladce lakované a jeho kovové tělo má navíc ideální váhu, kdy už nepůsobí plastově, ale zároveň ani netrpí nadváhou..
Kabel se do sluchátek připojuje pomocí mojí oblíbené dvoupinové “vidličky”, která se mnohem lépe odpojuje / připojuje, zbytečně se neprotáčí dokola a přitom i dostatečně pevně drží. Pružné můstky za ušima se navíc automaticky stáčejí do středu, čímž velmi účinně předcházejí přeskakování kabelu přes ucho, když se na ulici rychle za něčím nebo někým otočíte. Škoda jen, že je kabel v horní části tak tenounký. Bude potřeba na něj dávat pozor a sluchátka poctivě ukládat do pouzdra. Úplně nejpovedenější není ani poměrně velký rovný konektor bez přechodek. Zahnutá varianta se ve spojení s telefonem v kapse hodí o něco více.
Komfort a praktičnost
I když na první pohled vypadá jejich tvar vcelku standardně, usazení v uchu se od podobných modelů iBasso, FiiO nebo Campfire přeci jen liší. Může za to tlustší a kratší krček. Oproti zvyklostem tak v případě F300 používám rekordně velké nástavce, které ale netlačím nijak hluboko do uší a bod fixace je tak prakticky na vnějším okraji zvukovodu. Tvar sluchátek tedy ocení nejvíce ti, kterým hluboké usazení in-ear sluchátek příliš nesedí. Daní za tento tvar a lehkost nošení je ale slabší fixace sluchátka v uchu při divočejším pohybu. Pomoci by mohly pěnové nástavce Comply, se kterými by se dalo ještě experimentovat. Tlačit sluchátka více do ucha totiž není řešením. Začala by totiž relativně brzy tlačit.
Při pravidelném používání bude potřeba trochu hlídat mřížku uvnitř zvukovodu a občas ji jemně ofouknout. Děrování je hodně jemné a mohlo by se snadno ucpávat. Do sluchátek se tak nečistoty jen tak nedostanou, ale čištění mřížek bude potřeba věnovat pozornost.
V běžném denním provozu se jinak se sluchátky funguje příjemně. Kabel klidně splývá od uší dolů, je lehounký a skoro o něm nevím. Samotná sluchátka navíc krásně mizí v uchu, takže si nepřipadám ani zbytečně nápadný. Pro ukládání sluchátek doporučuji používat přiložené pouzdro - jinak budete sluchátka po vytažení z kapsy často nejprve rozmotávat. V kombinaci s pružnými můstky se totiž celkem rád motá a uložení do pouzdra tomu velmi dobře předchází.
Zvukové představení
Model F300 sází na klasický dynamický měnič o průměru 10 mm a jeho membrána je pro větší pevnost (nižší zkreslení) pokrytá vrstvou titanu. Zvuk je na první poslech příjemně vyvážený, spíše měkčí a s těžištěm lehce posunutým do basů. Ideální bude pro odpočinkový nenáročný poslech, který neunavuje ani po delší době, ale díky méně detailnímu pásmu výšek ani nemá žádné analytické ambice.
Samotný bas je nejpříjemnějším překvapením celého testu. Je nádherně plný, strukturovaný a začíná opravdu z hloubky, jak jsme se přesvědčili s Lorde na její desce Pure Heroine. Kromě toho se sluší zdůraznit, že se výkon basu nijak nepodepisuje na zbytku pásma. Středy jsou hodně suverénní a vokály dokonce lehce vytažené do popředí, což může u některých desek trochu ubírat na přirozenosti. Hodně opatrná jsou sluchátka naopak v oblasti vysokých frekvencí, kde hrají velmi jemně, kulatě a méně jiskřivě. U moderních produkcí to může být i plus, ale nahrávky s menší dynamikou a zastřenějším zvukem budou znít ospale.
Více uhlazené pásmo výšek má přímý vliv také na dojem menší prostorovosti a méně precizní separace nástrojů. I v tomto ohledu volí sluchátka zlatou střední cestu a preferuje klid na úkor preciznosti. Zejména s ohledem na cenu je ale zvuk celkově velmi povedený.
Jak se hodí F300 pro základní hudební žánry:
Taneční hudba / hip-hop
Hodí se ideálně. Vynikající basové pásmo s hloubkou, autoritou i kontrolou tvrdí muziku. Moderní produkce jsou navíc často tak jasné a detailní, že se měkčí pásmo výšek u F300 vlastně hodí.
Klasická hudba, orchestr
Vcelku se hodí. Orchestry pracují v F300 se středně velkým prostorem a na poměry in-earů mají nástroje i reálné tělo. Mocný basový základ občas také pomáhá. Jen ty lehce tonálně posunuté středy stojí lepší hodnocení.
Pop, rock
Hodí se bez problémů. Vyvážený charakter s měkčím vrškem většině popových i rockových desek sedí. Vokály mají sebevědomí, bicí sílu a lesku je tak akorát. Pro pohodový poslech na cestách dobrá volba.
Jazz, akustická hudba
Hodí se méně. Zvuk jako celek nezní tak dospěle a vyladěně, jak si náročné žánry žádají. Chybí větší jiskra v pásmu výšek a lineárnější podání středů.
Metalová hudba
Hodí se méně. Bicí mají parádní údernost a kytary se neschovávají nikde v koutě, ale kulaté pásmo výšek a menší jiskra jsou v případě horších metalových produkcí s malou dynamikou spíše na škodu. Občas je také slyšet trochu nepřirozené vytažení vyšších středů.
Verdikt
Vzhledem k nízké ceně jsou F300 vlastně velmi příjemným překvapením. Konstrukce samotných špuntů patří kvalitou o dvě třídy výš. Usazení v uchu je spíše mělké a místo pevné fixace preferuje pohodlí. Pokud máte rádi měkčí zvuk bez přehnané snahy o jas a vytažení detailů za každou cenu, F300 vám budou sedět.