Mamut, král zamrzlých plání. V našich představách je to obrovské těžkopádné zvíře s ohromující silou. Sice postrádá mrštnost, ale pokud se rozběhne, nic ho nezastaví. Přesně tak se v marketingových textech profiluje i novinka Campfire Mammoth. Ve skutečnosti ale dokáže temně modré tělo sluchátek udivovat nejen ohromnou silou, ale i překvapivou delikátností…
Design a konstrukce
Mamut je to možná zvukem, ale rozhodně ne tělem. Když beru sluchátka do ruky, kromě opravdu atraktivní modré barvy (oficiální název je "zamrzlá tundra") v kombinaci s fosforeskujícím logem Campfire mě okamžitě zaujme nepatrná váha těla sluchátek. To dává tušit, že v kombinaci s tenkým a lehoučkým kablíkem ALO Smoky Glow (rovněž vybaveném ve tmě svítícími konektory) to bude skvělý parťák na cesty, jehož nošení nebude únavné ani při mnohahodinovém poslechu třeba v letadle. Pravda, na neznalého člověka může působit poměrně hranatá tělo na první pohled nepohodlně. Ovšem jen do chvíle, než sluchátka usadí v uších. Kdo zná značku Campfire, například slavný model Andromeda se stejně tvarovaným tělem sluchátek, dá mi jistě za pravdu, že co se ergonomie týče, nedá se nic moc lepšího vymyslet.
A když už jsem před chvílí zmínil to letadlo, nutno zmínit, že zvuková izolace od okolí je takřka dokonalá, např. v silničním provozu až nebezpečná. Usazení v uších je bezvadné, navozuje pocit, že zvuk neproudí ze sluchátek, ale z prostoru. Tohle je opravdu významný benefit, který by měli vzít na vědomí všichni, které trápí usazení či váha jejich IEM. Těžko hledat něco pohodlnějšího!
Zvukové představení
Už po prvních vteřinách poslechu člověk zjišťuje, proč zvolil výrobce právě jméno MAMMOTH. Zvuk je opravdu mohutný, s poměrně výrazným až dominantním basem. Současně ovšem skvěle texturovaným, nepostrádajícím rychlost, ale ani údernost. Basovější ladění dává tušit, že milovníci zábavnějšího zvuku by měli zbystřit pozornost. Stejně tak lehce potlačené středy sunoucí zvuk sluchátek na temnější stranu spektra slibují spíše radost než analytické pitvání každého tónu. Sice je středů nepatrně méně, ale i tak jsou krásně barevné a prokreslené, nenajdeme zde onu díru levných, pro začátečníky atraktivních modelů se zvukem do V. Pokud bych se striktně držel písmenek, zvuk sluchátek by spíš charakterizovalo písmeno W. To znamená, že středů je dostatek, ovšem nečekejme průzračnost zvuku zmíněného modelu Andromeda, či Solaris.
Projev ve výškách může být poněkud dvojsečný. Výšky jsou dostatečně jasné, ovšem mám pocit jistého útlumu v těch nejvyšších frekvencích. Zkrátka tam postrádám jiskru na činelech. Jde to ruku v ruce s již zmíněnou nižší průzračností, na druhou stranu toto ladění slibuje menší únavu při dlouhém poslechu. Celkově je zvuk hladký, lehce plynoucí, zábavný, poměrně atraktivní, jak stvořený pro ty, co se chtějí hudbou bavit, či si krátit dlouhou chvíli například na cestách.
Současně je nutno zmínit opravdu solidní podání prostoru, zejména předo-zadního. Ale to je charakteristickým rysem značky, kterým se odlišuje od většiny konkurence. Současně, ač tomu dosavadní popis tonality nasvědčuje nutno připomenout, že byť mají sluchátka poměrně hodně basu, není zvuk nijak přehnaně teplý, nevýrazný či dokonce zahuhlaný. Campfire břitva je znát v každém tónu. Zkrátka a dobře velký zvuk, na jaký jsme od oregonské firmy zvyklí, s naprosto minimálními kompromisy.
Druhý redakční pohled na zvuk Campfire MAMMOTH
Osobně mi přijde, že ono logické srovnání zvuku sluchátek s těžkopádným zvířetem by mohlo být ve výsledku na škodu. Třeba oproti dřívějším modelům Polaris a Polaris 2 mi přijde Mammoth mnohem lépe vyvážený a ve svém projevu živější. Osobně bych tak sluchátka asi neoznačil jako vysloveně basová. Mají sice hodně dobrý a plný basový základ, ale ten po rozehrání zároveň nabízí tolik informací, vrstev a celkové kontroly, že se zkrátka brání běžnému označení "basshead" sluchátek, u kterých jde především o bas.
Dávám za zvuk plný počet. Zasloužených 100 %.
Sluchátka jako Polaris nejsou nic pro mě. Jejich zvuk je pro mě příliš těžkopádný a málo detailní. Mammoth ovšem, jakkoli to může být v rozporu s jeho jménem, je zkrátka kompletní model, který zahraje s úžasným nadhledem prakticky cokoli. Má obrovskou sílu, reproduktorově mohutný bas, ale zároveň i nečekaně prokreslené středy, které pomáhají vokálům i elektrickým kytarám zůstat téměř na úrovni basového pásma. Téměř.
Detaily jsou malinko klidnější a uhlazenější. Ve srovnání s hodně detailními modely (Solaris, Etymotic) je ten rozdíl cítit a může se zdát větší než zanedbatelný. Za mě je to ale posun správným směrem, protože mi najednou chutnají všechny oblíbené desky bez rozdílu. Ta obava, že budou světlé nahrávky najednou ve výškách přepálené nebo odhalené ve svých zvukových nedbalkách, ten je najednou pryč. Mammoth nahrávce více odpustí a je také mnohem příjemněji poslouchatelný po delší čas. Neunavuje a nevyžaduje tak obrovskou pozornost. Zároveň ale nikdy neztrácí smysl pro detail, není pomalý, přetlumený nebo dokonce líný. Tam kde jsou některé modely zkrátka hodně aktivní ve výškách, Mammoth se chová rozvážněji a dospěleji. K tomu přidává i tradičně velkolepou hru s prostorem, takže má člověk dojem, jako by ani neposlouchal malinké in-eary.
Ode mě za zvuk plný počet. 100 %. PetrM
Verdikt
Pro milovníky technických disciplín a striktní neutrality je určeno úplně jiné náčiní, těm bych doporučil lovit v jiných vodách. Campfire Mammoth jsou jak stvořená pro ty, co se chtějí bavit, zahnat nudu, dlouhou chvíli, užívat si života a nenechat se omezovat.