Recenze techniky

8. 1. 2022

Cayin HA-1A a můj přestup na lampy

AMP | Audeze | Cayin

Již delší dobu mě lákalo vyzkoušet zvuk elektronek. Proto jsem začal pátrat ve světě elektronkových zesilovačů a studovat lampovou problematiku. Bohužel moje Audeze LCD-X mají poměrně nízkou impedanci, což s lampami nejde moc dobře dohromady. Hrozí v lepším případě zkreslení zvuku, především basu, v horším spálení cívek měničů sluchátek. Takže je nutno vybrat správný typ zesilovače.

Na čem se testovalo

RME ADI-2 DAC FS v režimu převodníku připojený k PC přes USB
Sluchátka Audeze LCD-X
Kabel Forza Audioworks Noir Hybrid HPC

3 koncepce lampových zesilovačů

První koncepcí je vlastně stroj s lampami na předzesílení a s polovodičovým výkonovým stupněm, takzvaná hybridní konstrukce. Zrovna tady by neměl být s impedancí sluchátek problém, ale zároveň bohužel platí, že si člověk v tomto případě k lampovému zvuku vlastně jen mírně přičichne.

Zajímavější je rozhodně celolampová konstrukce, tedy elektronky na předzesílení i výkonovém stupni. Jde už o čistokrevný "lampáč", který je ale bohužel silně vybíravý na impedanci. Hrozí zkreslení, brum, v extrémním případě kremace cívek měničů. Vesměs se uvádí nejnižší vhodná impedance sluchátek kolem 150 Ω, ale více je lépe.

Třetí možností je celolampová konstrukce s výstupním transformátorem, kde jsou přepínatelné odbočky pro různé impedance sluchátek. Řešení naprosto ideální, bohužel je to už vyšší dívčí a výrobce si toto řešení nechá patřičně zaplatit.

Moje volba nakonec padla na čínský Cayin HA-1A, patřící do třetí jmenované skupiny. Cayin je poměrně mladá čínská firma, která se ovšem rozhodně nezabývá low cost produkcí. Bohužel je v Evropě těžko k sehnání, zejména v současné složité době.  Nakonec se zadařilo ve Francii s krásnou cenou 100 € za poštu, což se v celkové částce za zesilovač celkem rozpustilo. Takřka tříměsíční čekání na dodání po zaplacení a komunikaci výhradně v google-translátorové francouzštině s prodejcem zmiňuji jen jako perličku. Každopádně musím říct, že ty trable stály za to.

Design a konstrukce

Zesilovač přišel zabalený tak, že by balík vydržel zásah protitankovým granátem. Cenu poštovného jsem pochopil při vybalování, jedná se o takřka desetikilový kvádr. Přeci jen trafa něco váží.

Vlastní přístroj je obložený vzácným dřevem, údajně ebenem. Čelní panel je proveden z broušené hliníkové desky s kulatým skleněným okénkem jako u ponorky, kterým lze nahlédnout do strojovny. Dále nechybí regulátor hlasitosti. V tomto případě se jedná o potenciometr značky ALPS s krásně tuhým a přesným chodem. Vyčetl bych mu jen příliš malý průměr kolečka. Větší knoflík by byl zkrátka pohodlnější. Pod ním najdeme přepínač vstupů CD / AUX a dále snad nejdůležitější věc vůbec: přepínač impedancí sluchátek. Pod ním už najdeme pouze vypínač s kontrolkou a dvojici sluchátkových výstupů.

Na zadní straně nechybí klasický konektor pro síťový kabel, dva páry vstupů CINCH a jeden pár konektorů CINCH pro výstup do dalšího zesilovače.

Pokud nahlédneme okénkem dovnitř, jsou vidět desítky lamp. Sice jich je ve skutečnosti pouze pět, ale prostor je pro efekt vybaven zrcadly, aby byl dojem při pohledu dovnitř patřičně umocněný. Jinak provedení je opravdu dobré a přístroj působí vskutku luxusním dojmem. Pravda, při umístění zesilovače je nutné počítat s jeho vyšší hmotností a poměrně atypickými rozměry, připomínajícími ze všeho nejvíc počítačové mini towery. Je hodně vysoký, na což je třeba brát zřetel.

První zkušenosti po zapnutí

Po zapnutí přístroje se z okénka začne linout příjemná oranžová záře. Ne, takhle intenzivně samotné lampy opravdu nesvítí, pro efekt jsou průhledné patice elektronek podsvícené oranžovými LED diodami. Zbytečnost, ale opravu efektní podívaná, umocňující luxusní vzhled zesilovače, zejména v kombinaci se zrcadlovým bludištěm uvnitř. Již po chvíli se z větrací mřížky začne linout poměrně intenzivní teplo. Ostatně tento přímotop má příkon 65 W bez ohledu na zatížení, je to jedna z daní za ten sladký témbr lamp.

Jak už jsem zmínil, uvnitř žhne pět trubic. Ta úplně zadní, nejméně zajímavá slouží jako regulátor napětí. Jedná se o americkou NOS (New Old Stock, tedy stará nikdy nepoužitá lampa, žádná současná kopie) Tung-Sol 12DT5. Před ní jsou dvě výkonové elektronky EL84, ruské Electro-Harmonix a vepředu dvojice předzesilovacích slovenských ECC82, jež se na výsledném zvuku nejvíc podílejí. Celkový zvuk zesilovače se dá velice podstatně měnit právě výměnou lamp, tzv. tube-rollingem. Ale o tom až později.

Zvukové představení

Jako naprostý elektronkami nepolíbený panic jsem očekával temný až mručivý zvuk. Hodně jsem se spletl. Musím říct, že už s původní sestavou lamp je zvuk poměrně světlý, skvěle se doplňující s Audeze LCD-X. Má zvláštní měkké, sametové zabarvení a posluchače až šokuje podání prostoru a celková vzdušnost zvuku. Vše umocňuje nádherně hebký bas, který vám opravdu žádný polovodičový zesilovač nedá. Za mě opravdu výrazný upgrade celé mé sestavy až neočekávaným směrem. Zní to skutečně víc než atraktivně bez ohledu na žánr. Pravda, mělo by to být zkreslením, elektronky produkují násobky sudých harmonických, které jsou velice libé pro lidský sluch. Poslouchá se to opravdu příjemně a dlouhý poslech je neunavující.

Pár  hodin po prvním zapnutí byl zvuk poměrně měkký a tmavší, ale s každou minutou se zpřesňoval a svým způsobem projasňoval. Elektronka by se měla nějakých 80-100 hodin zahořovat. Velice mile mě překvapilo temné pozadí zesilovače, ani stopa po nějakém brumu, hučení, šumění, na což si někteří uživatelé stěžují, ale to je obvykle způsobeno jejich elektroinstalací. Každopádně doporučuji všechna zařízení zvukového řetězce zapojovat do jedné zásuvky ve zdi (nejen u elektronek), zamezí se tím tzv. zemnící smyčce, která způsobuje brum – hukot ve sluchátkách.

Musím ještě zmínit dva sluchátkové výstupy. Není to tak, že by bylo možno připojit dvoje sluchátka současně – výrobce před tím dokonce varuje. Každý výstup má dost odlišný zvuk. Výstup A je nazýván energickým, zvuk je ostřejší, jasný a jako dělaný pro párování s Audeze či snad Sennheiserem šestkové řady. Výstup B zvaný laid back je měkčí a temnější, jakoby víc lampový, tedy skvělé párování např. s Hifiman, Audio-Technica, AKG a dalšími světlejšími sluchátky. I toto je skvělý benefit zesilovače. Sám upřednostňuji první výstup, energický.

Možnosti ladění zvuku

A teď k jednomu z hlavních důvodů, proč si pořídit elektronkový zesilovač. Výměna lamp - tube rolling. Každá elektronka má svůj specifický zvuk. Od toho opravdu měkkého, temného, až sirupovitého s velkým zkreslením, přes neutrální, až po extrémně světlý, často i postrádající sladký nádech lamp. Čili je možnost zvuk zesilovače poměrně výrazně přizpůsobovat sluchátkům a hlavně uším uživatele. Změny bývají tak výrazné, jako by si člověk pořídil zařízení od jiného výrobce. U zesilovače Cayin je obrovská výhoda v tom, že jak na předzesilovači, tak na výkonovém stupni používá ty nejběžnější typy elektronek. U předzesilovače to jsou lampy značené 12AU7, ECC82, ECC802, 6189 – tedy dvojitá trioda. Jedna z nejběžnějších lamp a na zvuk zesilovače má zásadní vliv. Dřív Cayin tuto pozici obsazoval dvojicí noname čínských lamp 12AU7 s mizerným zvukem, dnes používá slovenské JJ ECC82, patřící k lepšímu průměru.

Na pozici zesilovače najdeme dvě další běžné elektronky EL84 (výkonová pentoda, značená rovněž 6BQ5). V tomto případě jsou osazeny ruské Electro-Harmonix, rovněž lepší průměr. Ruská společnost New Sensor Corporation vyrábí lampy od spousty výrobců, vesměs se jedná o nové kopie starých lamp. Co vím, tak jsou to zmíněné E-H, dále Tung-Sol, Genalex, Sovtek a spousta dalších elektronek zejména původně sovětských, ale i z jiných zemí.

Dále se tomuto věnuje slovenská firma JJ Electronic, německá TAD a několik dalších, především čínských výrobců. Kvalita bývá různá, stejně tak dopady na zvuk.  Troufám si tvrdit, že už základní kombinace lamp JJ a Electro-Harmonix ukojí touhy nejednoho audiofila, případně může sáhnout po již zmíněných současných kopiích elektronek od firem Tung-Sol, Mullard, PSVane, Amperex, Genalex, Brimar, Siemens a spousty dalších. Zvuk zesilovače tím snadno posunete buď na světlejší či temnější stranu dle zbytku řetězce a vlastního vkusu.

Kromě zmíněných variant existuje také atraktivnější a poměrně dražší cesta NOS elektronek. Jedná se o původní lampy vyrobené třeba před padesáti léty, které ale nebyly nikdy použity. Navzdory moderním výrobním technologiím mají tyto staré elektronky hodně často top zvuk, podstatně lepší než poskytuje současná produkce. Bohužel jsou patřičně ceněné a investice se často pohybuje v tisících i desetitisících za pár. Novodobé kopie se pohybují v cenách stokorun. Ale to je na zvážení každého uživatele, rozhodně neplatí pravidlo, že vše staré je dobré a naopak. Hlavně je třeba zvážit, s čím člověk zesilovač páruje a kam chce zvuk posunout.

Vzhledem k tomu, že se v zesilovači nachází pár elektronek na předzesilovači a pár na výkonovém stupni, je nutno objednat takzvaně párované lampy. To je opravdu důležité! Svět není dokonalý a ten elektronkový už vůbec ne. Nákupem nepárovaných lamp by mohlo dojít k různému zabarvení zvuku, či hlasitosti u levého a pravého kanálu. Párované elektronky jsou proměřené a dodavatel garantuje, že mají velice podobné parametry. Prodejci tuto možnost nabízejí a cena je více či méně vyšší, než u nepárovaných lamp, ale opakuji, je to nutnost, rozdílný zvuk v levém a pravém uchu nechcete!

Moje pokusy s alternativními elektronkami

Na závěr bych nastínil svůj tube rolling. Měl jsem lampy od JJ Electronic ECC82 a zesilovací EL84 od Electro-Harmonix, tak jak byly dodané výrobcem.  Zvuk byl překvapivě dobrý. Spíš perfektní. Ale po nějaké době mi přišlo, že výšky nepatrně šišlají, či jak to říct. Zkrátka nebyly úplně čisté. Nazval bych to nepatrnou kosmetickou vadou. Na radu člověka, co se zabývá konstrukcí elektronkových zesilovačů jsem na obě pozice koupil lampy Tung-Sol, údajně jedny z nejlepších v současnosti vyráběných elektronek. Tedy abych byl přesný v Rusku vyráběné kopie původně amerických elektronek Tung-Sol. Zvuk mírně zpevněl, zlepšily se výšky i bas. Stejně tak separace nástrojů. Změna není nijak drastická, ale přesto zřetelná.

Poté mě můj elektronkový guru upozornil, že má německá firma Tube Amp Doctor (TAD, jeden z největších obchodů s elektronkami vůbec, jež má i vlastní produkci kopií starých proslulých lamp) skladem opravdu vzácné kousky elektronek ECC82 od indické firmy BEL. Jedná se o NOS lampy, dobové kopie elektronek Philips, jež se vyznačují světlejším a opravdu věrným zvukem. Nezaváhal jsem. Došly na pohled opravdu zašlé trubice, na nichž byl vidět zub času, s nápisem BEL Made in India. Netuším rok výroby, ale vypadají skutečně staře a na pohled poměrně uboze. Ovšem zdání klame! Se zvukem se skutečně začaly dít věci. Došlo k razantnímu projasnění zvuku zejména v oblasti výšek, které tím získaly tu správnou cinkavou jiskru. Současně došlo i k výraznému nárůstu prostoru při zachování sladkosti a hebkosti lampového zvuku. Tak trošku schizofrenie.

Ve světě polovodičových zesilovačů je obvykle buď světlý přesný zvuk s vysokým detailem, ale určitou tvrdostí a menší mírou zábavnosti, nebo naopak temnější měkčí zvuk, který sice zní zábavně, ale jako daň postrádá spoustu detailů. Zde je ale vše servírováno současně. Světlejší, transparentní podání s vysokým detailem, ovšem se zachováním muzikálnosti, hebkým měkčím zabarvením a neobvykle velkým prostorem. Zvuk působí klidně, nenásilně, zábavně, ale současně průzračně a dosti přesně. Je to zkrátka trošku jiný svět, než na jaký jsme zvyklí u tranzistorových zesilovačů. Barevnější, hřejivý, snad i věrnější, ovšem ne tak strojově přesný. Spíš než CD připomíná výsledný zvuk vinyl.

Musím říct, že svět skleněných trubic a oranžové záře mě skutečně nadchl jak atmosférou, tak svým zvláštním zvukem, který je exotický i běžný současně a není mu mnoho co vytknout. Vypadá to, že jsem snad našel to, co hledám ve světě poslechu celý život.

Specifikace

Rozměry: 126.5mm×304mm×215mm
Hmotnost: 9,5kg
Přepínatelná impedance sluchátek: 8~32Ω,33~64Ω,65~150Ω,151~300Ω,600Ω
Výkon: 1,4W do 32Ω, případně 2,2W do 600Ω
Příkon: 65W
Zkreslení: 1%

Autor: MatesK

  • CAYIN HA-1A

  • Celkové hodnocení:
  • Konstrukce
    4/5
  • Ovládání
    5/5
  • Zvuk
    5/5
  • Vybavenost
    5/5
  • Čistý, příjemný poměrně exotický zvuk s obrovským prostorem a detailem, možnost razantně měnit celkovou tonalitu výměnou elektronek, přepínač impedance dle připojených sluchátek, poměrně vysoký výkon

  • Vysoká hmotnost a netradiční rozměry, sundání krytu vyžaduje jistý cvik, vysoký příkon a produkce tepla

  • Cena
    22 000 Kč