Recenze techniky

15. 3. 2022

Dan Clark Audio Stealth – nejlepší důvod pořídit si uzavřená sluchátka

Dan Clark | EndGame | Over-ear

Když přijde na opravdový HighEnd v oblasti uzavřených sluchátek, bývá nabídka obvykle mnohem omezenější, než je tomu v případě modelů s otevřenou ozvučnicí. Pokud se navíc dostaneme do tzv. sféry EndGame, začíná už být v pomyslných regálech nebezpečně prázdno. Jasně, z logiky věci jsou uzavřené modely přeci jen sluchátkovým kompromisem, zatímco zákazníci v tomto segment už žádné kompromisy dělat nehodlají. Jestliže si ale situace izolování hluku v obou směrech žádá, je tady možná vykoupení i pro ty nejnáročnější…

Na čem jsme poslouchali: Chord HUGO 2, iBasso DX 240, ROON

Sluchátka zapůjčil eshop AUDIGO.CZ, kde je možné tento model také zapůjčit.

Design a konstrukce

Málo kdy je jméno sluchátek tak výstižné, jako je tomu v případě modelu STEALTH. Podle prvních fotek jsem si ani nebyl jistý, jaký je jejich skutečný tvar. Prohnutí karbonových výplní směrem dovnitř? Úžasný optický klam! A jak se záhy ukázalo, stejně tak i klam akustický. Teď se ale na sluchátka ještě chvíli pouze dívejme. Stealth totiž není jen tajemný. Je svým způsobem i brutální, právem sebevědomý, po čertech originální a zároveň i věrný tradici značky Dan Clark. To když přijde řeč na tenounký niklo-titanový most, který nedonutíte k vrzání nebo skřípání ani nejbrutálnějším ohýbáním. To ostatně platí i pro tradiční kloubové zavěšení, připomínající ze všeho nejvíc ptačí kosti. Na pohled možná působí rachiticky a člověk si při skládání sluchátek dává raději pozor, ale reálná zkušenost ukazuje, jak bezpečně je ve skutečnosti každý díl dimenzovaný.

Ať váš pohled padne na jakoukoli součástku, ať se sluchátky zacházíte jakkoli, Stealth drží, slouží a hraje jako z praku. Oproti nižším modelům značky také vsadil na automatické přizpůsobení mostu pomocí pružného pásku ukrytého v kožené opoře, což výrazně zpříjemňuje ukládání sluchátek do pouzdra. Mosty nižších modelů totiž musíte pokaždé znovu nastavovat. Dokonalý "výhled z okna" tak nakonec kazí jediná maličkost. Zbytečně výrazná červená omotávka na konektoru pravého kanálu hned pod sluchátkem. Pohrávám si s myšlenkou, že bych ji jednoduše nařízl a vyhodil. Označení R se určitě zvládne i bez ní...

Když už jsme doputovali až k samotnému kabelu... jeho textilní izolace působí, jako by byla o dvě čísla větší. Ve skutečnosti ale kabelu dává určitou volnost v ohybu, aniž by se opletení příliš namáhalo. Provedením je kabel asi nejblíže tomu, který dostáváte s modelem Sennheiser HD 800S, pouze s tím rozdílem, že je textilně oplétaný až po napojení do sluchátek. Spojení se sluchátky zajišťují sympatické "clarkovské" čtyřpinové spojky se zajištěním a dostatečnou ochranou proti páčení. Samotný kabel je tedy velmi povedený. Škoda jen, že je v balení vždy pouze jeden. V našem případě Jack 6.3 mm.

Komfort a praktičnost

S hmotností nějakých 450 g je Stealth jenom o kousek těžší než (otevřený) magnetoplanární atlet Audeze LCD-5. Na trhu samozřejmě seženete i lehčí sluchátka, ale jen těžko v kategorii HighEndu. Netvrdím tedy, že o sluchátkách na hlavě vůbec nevím, ale ve schopnosti rozkládat hmotnost na co největší ploše budou jednoznačně patřit k tomu nejlepšímu, co si můžete ve vyšších kategoriích pořídit.

Sluchátka navíc pracují s bezchybnou geometrií. Dokonale se přizpůsobují tvaru menší i větší hlavy, náušníky doléhají rovnoměrně kolem celého ucha a jejich usazení na hlavě je od první chvíle přirozené a hlavně příjemné. Poměrně malý přítlak byl zvolen přesně podle mého gusta a dobře je mu přizpůsobená také tuhost samotných náušníků. Ať to beru z kterékoli strany, jakožto uzavřený model je Stealth z pohledu komfortu stoprocentní.

Uzavřený model si ale většina lidí nekupuje jen tak pro nic za nic. Někoho ruší manželka, jiný manželku naopak ruší sám. Ne každý člen rodiny má zkrátka v deset večer chuť na koncert Rolling Stones. Se sluchátky Dan Clark Stealth vám ale bude úplně jedno, jestli slunce právě zapadá nebo celé ospalé teprve vychází. Hoďte sluchátka na hlavu a užívejte si, protože izolace je v obou směrech velmi dobrá. Nebýt zmiňovaných ventilačních otvorů, jejichž přínos zvuku rozebereme za chvíli, byl by útlum směrem ven prakticky dokonalý. Takto je něco málo sice slyšet, ale k rušení lidí okolo to opravdu nestačí.

Zvukové provedení

O tom, kolik práce si s laděním modelu výrobce ve skutečnosti dal, svědčí třeba nenápadně zakomponované ventily pro řízení tlaku uvnitř sluchátek. Najdeme je v horní části vnějšího karbonového překrytí každé mušle. Lahůdka sama o sobě! Navíc jsou velmi funkční, prohlubují bas a snižují energii středů. No a potom ty výplně ve tvaru včelích pláství mezi uchem a měničem. Vlastně jsem je očekával spíše za měničem v roli tlumičů a pohlcovačů odrazů, ale jejich funkce je podle všeho jiná. Žádné pochyby naopak nemám o přínosu zvětšených magnetoplanárních měničů ani nekonečných hodinách ladění zvuku, které výrobce tomuto modelu věnoval...

Ventil pro řízení tlaku za měničem (otvor v horní části mušle)

Pouze dlouhým a pečlivým laděním totiž mohl vzniknout model, který jednou pro vždy (nebo alespoň na dlouhou dobu dopředu) určuje pravidla hry uzavřených sluchátek. Jeho přístup ke zvuku je komplexní a můj zážitek obrovský. Audeze, Focal, Meze, Sennheiser... ti všichni už mají v nabídce nějaký uzavřený HighEnd, ale teprve Dan Clark Stealth dokázal vzít všechny přísady a smíchat je bezvýhradně lahodně. Ultra-HighEnd v jeho podání tak není ani příliš analytický, ani okatě zábavný. Je perfektně vyvážený a z mého pohledu si bere to nejlepší ze světa otevřených i uzavřených modelů. Skoro bych řekl, že STEALTH už není jen nejlepším možným kompromisem, pokud nemůžete použít sluchátka otevřená. STEALTH je ve skutečnosti upgradem otevřených sluchátek. Jako první na světě. Klidně to dejte tučným písmem.

Já vím, je to hodně odvážné prohlášení, ale mám pro něj několik důvodů. Předně je to prostor, který pracuje ve všech osách úžasně. Nástroje jsou jasně identifikované, mají možnost dýchat a já přitom nemám dojem, že už je toho prostoru kolem nějak moc. Prostor je v každé situaci přirozený a nikdy prázdný. No a potom je tu otázka basů, jejich hloubka, kontrola a zatlumení, aby nedocházelo k hučení. V tabulce si můžete všechny tři proměnné odškrtnout jako splněné. Bas totiž nejen že má všechny atributy, které očekáváte od nejlepšího otevřeného HighEndu, ale přidává navíc i trochu těch natlakovaných emocí, které dokáže přenést jen a pouze model uzavřený.

Ve skutečnosti dokážete maskování uzavřené konstrukce odhalit jedině v oblasti středů. Jsou přeci jen o mikroskopický kousek jiným způsobem naléhavé a mají zkrátka větší energii. Jejich ladění a tonalita jsou přesně tam, kde byste sluchátka za sto tisíc chtěli mít, ale mozek stejně neošálíte. Ten větší impakt u nich je.

Jak ale STEALTH nakonec zní? Vyváženě, zároveň vstřícně a energicky. Jeho charakter je také zatraceně blízko Harmanově křivce. Těžiště jeho basů leží proklatě nízko – spíše v sub-basovém pásmu – a v očích se mi tak okamžitě protáčejí srdíčka a noty! K přirozené údernosti a fyzické síle basů nemám co dodat. Za mě tomu klidně říkejme *LOVE*. Meze LIRIC umí být basovější a ještě šťavnatější, ale za mě je super, že si teď můžete vybrat mezi totálním rozmazlováním a zodpovědnou zábavou.

Pásmo středů je malinko aktivnější a teplotně celý charakter vrací krásně do neutrálu. Vokály mají hromadu energie, kytary dokonalou texturu a na světě snad není středového zvuku, který by v pojetí sluchátek Stealth zůstával stranou pozornosti. V pravou chvíli (někde nad 4 k) nicméně energie malinko upadá, aby vám vokály nekřičely přímo do tváře. Určitý diskrétní odstup tak přeci jen zůstává a stejně tak zůstávám i já v klidu usazený v křesle. Startování směrem k ekvalizéru se opět odkládá a je otázkou, jestli bude vůbec kdy potřeba...

... protože ani v pásmu výšek není jediného "kroutítka", se kterým bych potřeboval při poslechu točit. Stealth totiž nabízí přesně tolik třpytu a energie, abych bez zvednutého obočí proplul celou svojí audiotékou. Oproti Meze Empyrean nebo vyšším modelům Focal slyším rozhodně větší jiskru a cítím větší život (hlavně nad 8 k). Zároveň se ale držím v uctivé vzdálenosti od chirurgické přesnosti a detailnosti Audeze LCD-XC nebo ATH-ADX5000, jejichž ladění má sice svoje nepopiratelné kouzlo, ale jako můj univerzální EndGame materiál bych je asi používat nemohl. Na rozdíl od modelu Stealth...

Verdikt

STEALTH je modelem, který bez přehánění posouvá uzavřená sluchátka na úplně nový level. Bylo by zbytečně opatrné, dívat se na něj jen jako na nejlepší náhradu, pokud nemůžete použít otevřená sluchátka. STEALTH je totiž výrazně lepší než většina otevřených modelů. Je dokonale vyvážený i technicky pokročilý. Především ho ale nebudete chtít sundat z uší. Je zkrátka návykově dobrý.

Autor: PetrM

  • Dan Clark Audio Stealth

  • Celkové hodnocení:
  • Konstrukce
    5/5
  • Komfort
    5/5
  • Zvuk
    5/5
  • Zábavnost
    4/5
  • Cena / výkon
    4/5
  • Nový král uzavřených sluchátek, vynikající podání prostoru a vzdušnost, údernost a prokreslenost basů, bezchybné zpracování, robustní napojení kabelu, skvělá geometrie i komfort, slušná izolace v obou směrech

  • Pouze jeden kabel v balení, v reálu větší než vypadají na fotkách

  • Cena
    99 900 Kč