Značka HiBy pokračuje v cestě mezi elitní hráče na poli HiRes audio přehrávačů uvedením velmi schopné novinky R3 PRO. V čem je lepší než její předchůdce R3 a proč jí dát přednost před konkurenty?
Design a konstrukce
Pokud byste novinku posuzovali jen podle zevnějšku, kromě nového jména na zádech byste rozdíly hledali marně. Kovové zaoblené tělo má stále ideální míry pro nošení po kapsách, hlasitost se stále nastavuje tlačítky místo kolečka a na horní straně opět najdete dva výstupy pro sluchátka. Klasický Jack 3.5 mm a symetrický výstup 2.5 mm.
Až na plastová tlačítka působí celý přehrávač hodnotně a velice solidně. Za své peníze tak rozhodně nedostáváte nějaké čínské chrastítko, ale poctivě zpracovaný kus techniky. Poměrně malý displej sice už nesahá současným chytrým telefonům ani po pás, ale tato skutečnost mě při používání nikdy nerušila. Jde přeci o zvuk…
Novinky ukryté pod povrchem
Podstatné změny, kterými si novinka zasluhuje označení PRO, je potřeba hledat hlouběji. Především jde o nový DAC CS43131 nasazený dokonce v duálním provedení a také navýšený výkon sluchátkového výstupu (u symetrického výstupu dělá navýšení až 45 %). Společné působení všech těchto úprav přináší o něco lepší prostorové podání i separaci nástrojů, ale snad ještě víc mě potěšilo tišší pozadí a nízká výstupní impedance, umožňující připojit i skutečně citlivé in-ear monitory s nízkou impedancí.
V době bezdrátové nesmíme zapomenout ani na vylepšený přenos Bluetooth 5.0, který jsme u předchozí verze přehrávače postrádali asi nejvíce. Potěší i obousměrně využívaný kodek LDAC, stále velmi rozšířený kodek aptX a WiFi 5 GHz. Zajímavá je také implementace vlastního HiRes Bluetooth kodeku UAT, který údajně přenese až rozlišení 192 kHz. Jde ale o vlastní řešení značky HiBy, takže její uplatnění je prozatím dosti omezené a bereme ji spíše jako investici do budoucna.
Poslední výraznou změnou je výdrž přístroje, která se i při použití stejné baterie 1600 mAh posunula na reálně naměřených 15 - 16 h při přehrávání souborů uložených na microSD kartě.
Ovládání a software
HiBy si vždy potrpělo na hodně bohatou nabídku funkcí a vymazlené uživatelské rozhraní pro fanoušky detailního nastavení. V tomto ohledu se u R3 PRO nic nemění a možnosti ladění zvuku i chování přístroje jsou pořád na špici kategorie. Baví mě i všechny ty možnosti posouvání obrazovek a skrývání menu. V tomto ohledu se přehrávač tváří o mnoho logičtěji, než třeba konkurenční (a také menší) FiiO M5. Dokonce i ta retro klávesnice ve stylu starých tlačítkových telefonů (trojice písmen pod každým tlačítkem) má na tak malém displeji něco do sebe a funguje poměrně svižně. Když se totiž snažím na podobně velkém displeji Astell AK70 napsat cokoli do vyhledávání pomocí plnohodnotné klávesnice s miniaturními klávesami, mám pocit, že mi pokaždé přibývá několik nových šedin. V tomto ohledu je velký číselník HiBy opravdu lepší.
Pro streamování je k dispozici integrovaná služba TIDAL (a Qobuz) se základními funkcemi. Neumožňuje sice stahování pro offline poslech a celkově působí dosti očesaně, nicméně přehrávání bylo bez problémů a to včetně formátu MQA, který R3 PRO rovněž podporuje.
Zvuk
Zvukově zůstává HiBy R3 věrný svému poslání a jakoukoli suchou analytičnost přenechává vyšším modelům konkurence. Vždy naopak zůstává příjemně muzikální a přitom tonálně velmi neutrální. Oproti původnímu R3 je cítit kromě většího prostoru a lepší kontroly basů především větší celková dynamika. Zvuk působí hbitějším a celkově dospělejším dojmem.
Verdikt
R3 PRO stojí někde napůl cesty mezi ultra-kompaktními přehrávači typu Shanling M0 / FiiO M5 a jejich většími sourozenci postavenými na Androidu. Střední cestou jde HiBy R3 Pro také ve vybavenosti a možnostech streamování. Pokud vám pro streamování stačí základní podoba služby TIDAL (Qobuz) a často s přehrávačem běháte někde po lese, mohla by být střední cesta HiBy R3 nakonec tou zlatou…