Recenze techniky

7. 2. 2020

HiFiMAN Susvara – krůček od absolutna

EndGame | HiFiMAN | Over-ear

Konec minulého roku byl v redakci sváteční hned dvakrát. Kromě tradiční vánoční atmošky jsme si totiž užívali i společnost dosud nejdražších námi testovaných sluchátek. Na stole nám přistál HighEnd kousek HiFiMAN Susvara…

Na čem se testovalo: Schiit LYR 3, Stax SR-507, Audeze LCD-1, ROON, kabely Atlas, A&K KANN

Design a konstrukce

Jak mají podle vás vypadat sluchátka v hodnotě cca 150 tisíc korun? Asi neexistuje žádná definitivní odpověď, nicméně na několika společných požadavcích bychom se určitě shodli všichni. Možná, že ikonický model Focal Utopia byl cíli hodně blízko. Stejně tak i Sennheiser a jeho HD 820. Naproti tomu Susvara dokazuje, že ani absence cenového stropu není zárukou parádního designu a tolik potřebné výjimečnosti.

Susvara je typický malosériový HiFiMAN. Části, které je možné snadno nahradit a vylepšit, jsou jednoznačně kvalitnější než u nižších modelů. Nicméně celková filosofie i konstrukčně náročnější prvky jsou stále stejné. Povedené je především kovové žebrování na vnější straně mušlí. Tento díl je sám o sobě skutečně krásný a výjimečný nejen na pohled, ale i na dotek. Jistotou je konstrukce mostu a otočného kloubu. Spojení je absolutně tiché, má hladký chod a působí i dostatečně robustně. Už mu ale schází jakýkoli punc výjimečnosti a rozhodně z něj nemáte pocit extrémně drahých sluchátek. Holý kovový pásek hlavového mostu je sice funkční a nezničitelný, ale omezení malosériové výroby z něj rovněž dosti čiší.

No a potom je tu kabel, lékařská hadička a její napojení pomocí strohých terminálů Jack 2.5 mm. Zvolený způsob napojení je sice poměrně univerzální, nicméně s nulovým zapuštěním působí konektory hodně amatérsky. Největší pozdvižení ale způsobuje až samotný kabel, tedy spíše jeho průhledná gumová izolace, v níž se tenoučké vodiče pohybují více méně volně. Kabel se sice nikdy nezamotá a je i krásně tichý, ale pokud nějakou smyčku příliš zaškrtíte, bude se v ohybech chovat asi jako brčko na koktejly a stopy po zlomech si bude mírně pamatovat dokonce i vizuálně.

Komfort a praktičnost

Celkovou geometrii sluchátek a z ní vycházejí komfort nošení je naopak nutné hodnotit známkami nejvyššími. Ideální polohu si sluchátka najdou okamžitě a díky dobře zvolenému přítlaku i tvaru náušníků dosedají rovnoměrně po celé ploše kolem uší a to jak na malé, tak i na velké hlavě. V tomto ohledu skutečně nejde pro komfort dělat o mnoho více. Dokonce ani reálná hmotnost těsně pod 500 g pohodlí nijak zásadně neomezuje.

Kromě vyměnitelného kabelu zmíním i prakticky řešenou koženou oporu hlavového mostu, kterou by mělo jít snadno vyměnit. Hodně se mi líbí i originálně řešené skládání sluchátek do plochého “klubíčka”. I z toho je vidět, jak jednoduše a přitom odolně jsou sluchátka postavená.

Jako výrazně omezující a tudíž i méně praktickou hodnotím ale náročnost sluchátek na zdroj. Naše možnosti testování stále nejsou neomezené a tak jsme nakonec zvolili Schiit Lyr 3, který je s výkonem 4 W @ 50 ohmů dostatečně schopný, nicméně nedosahuje takové kvality, aby se mohl rovnat vlajkové lodi HiFiMAN. V každém případě ale můžeme potvrdit, že je Susvara extrémně hladová a sedí jí nejen velký výkon zesilovače, ale i jeho měkčí a klidnější charakter. Alespoň v tomto ohledu vyhovoval Lyr 3 perfektně...

Zvukové představení

Srdce, duši i celkovou filosofii sluchátek Susvara pochopíte až ve chvíli, kdy je začnete poslouchat soustředěně. Veškerou výjimečnost, kterou jsem tolik postrádal zejména v designu a konstrukci, totiž sluchátka koncentrují do svého zvukového projevu a ještě konkrétněji do použité membrány magnetoplanárního měniče. Právě ona je ve finále tím zásadním ospravedlněním vysoké ceny sluchátek. Je především extrémně tenká (méně než 1 μm) a logicky i výjimečně lehká. Výsledkem je projev, který vás ze všeho nejvíc ohromí rychlostí reakcí a odhodlaností najít i sebemenší zvuk uvnitř nahrávky a věrně ho zasadit do celkového obrazu.

Rychlost a přesnost reakcí je pro mě skutečnou alfou i omegou celé “události” jménem Susvara. Schopnost následovat zvuky a rekonstruovat jejich texturu do nejmenších detailů v celém slyšitelném rozsahu pohřbívá veškeré konkurenty, které jsme dosud měli možnost okusit. Přitom si vystačí s úrovní nejvyšších frekvencí, která ani náhodou nedosahuje zuřivosti technicky pojatého modelu Sennheiser HD 800. Přesto, pokud bych měl na celém projevu sluchátek Susvara změnit jen jedinou věc, zakulatil bych lehounce pásmo výšek zhruba podle modelu Audeze LCD-4z. Jejich vyšší lesk je totiž tím skutečně jediným, co mi brání označit projev modelu Susvara za absolutní svatý grál sluchátkového zvuku.

Pásmo basů i subbasů je po rychlosti membrány druhým největším zážitkem při poslechu modelu Susvara. Oproti neutrálnímu projevu nepřidává více než gram, ale díky jeho brilantní kontrole, prokreslenosti a schopnosti razantně udeřit z hloubky je pásmo nejnižších frekvencí neuvěřitelně zábavné a návykové zároveň. Hloubkou i množstvím informací připomíná model HD 800 S, ale jeho “suchost” hravě drtí vlastní energičností a muzikálností.

Středy jsou především obrovsky věrné, uvěřitelné a čisté. Nabízejí skutečný vhled do těchto frekvencí a předávají mraky informací, které by jinak zůstaly skryty v lehké mlze. Snad jen výjimečně detailně nasnímané vokály mají ve spojení s jasnými detaily tendenci občas přehánět sykavky, ale je to spíš otázka kvality nahrávky. Susvara totiž příliš chyby netoleruje.

Projev sluchátek je obecně velmi přesný, ale přitom krásně muzikální. Sluchátka jsou analytická a skvěle vyvážená, ale i nekonečně dlouze poslouchatelná bez sebemenší únavy. Často mě nutí poslouchat opravdu nahlas, mnohem víc než obvykle, a to je vždycky známkou opravdové radosti s energie, která ke mně skrze sluchátka přichází. Susvara mi říká vše o pohybu strun basy, proudění vzduchu skrze otvory v klarinetu i dýchání zpěváka za mikrofonem aniž by zapomínala přenášet radost a zábavu z poslechu. Předává mi veškeré informace o prostoru i umístění nástrojů, nechává všem muzikantům dostatečný prostor a má vždy velkou dynamickou rezervu, aby vám vyčarovala husí kůži po těle.

Jak se hodí Susvara pro základní hudební žánry:

Taneční hudba / hip-hop
Nečekaně líbivá kombinace, se kterou vás bude bavit i basově orientovaná hudba. Oblíbené hitovky poznáte z úplně nové stránky a uslyšíte věci, které jste dosud neslyšeli.

Klasická hudba, orchestr
Perfektní kombinace. Zvuk má ohromnou sílu a orchestr v jeho podání skutečnou autoritu. Oproti reálu máte ucho blíže nástrojům, ale uvěřitelnost celkového obrazu tím kupodivu téměř netrpí.

Pop, rock
Bezchybná kombinace v každém ohledu. Jen pozor na méně kvalitní produkce, kterým Susvara mnoho neodpustí.

Jazz, akustická hudba
Dokonalá a ke všemu ještě návyková kombinace. Není co dodat. Je těžké se odtrhnout...

Metal
Absolutně perfektní kombinace, která prozradí vše o kytarách i bicích. Umí být rezavá, řezavá, melodická i temná. Má schopnost udeřit a rozhodně nikdy nenudí.

Verdikt

Ani neomezený rozpočet vám nezajistí krásná a prémiově vyrobená sluchátka. Na druhou stranu vám ale zpřístupní techniku, která posouvá zvuk za hranice běžného světa sluchátek. Rychlost odezvy je nevídaná a stejně tak kontrola a vyváženost v celém rozsahu. Přidejte i vysokou úroveň komfortu a máte před sebou skutečný “EndGame” model...

Autor: PetrM

  • HiFiMAN Susvara

  • Celkové hodnocení:
  • Konstrukce
    4/5
  • Komfort
    5/5
  • Zvuk
    5/5
  • Zábavnost
    4/5
  • Výjimečná rychlost odezvy, informativnost zvuku a vhled do nahrávky, návykový bas i subbas, celkově velmi univerzální ladění, projev není vůbec suchý, velmi pohodlná i odolná konstrukce

  • Design a výjimečnost konstrukce neodpovídá vysoké ceně, místy o kousek jasnější detaily, než je nutné

  • Cena
    167 990 Kč