Značka Intezze má na kontě už několik solidních zářezů v kategorii Bluetooth sluchátek. V jejich čele stojí dozajista CLIQ a v poslední době také SWING s opravdu výkonným potlačením hluku. Vybaveno novým logem s vlnovkou teď ale Intezze poprvé vstupuje na nesmírně horkou půdu malých bezdrátových reproduktorů. Má však co nabídnout ve srovnání se známější konkurencí?
Design a konstrukce
V Intezze moc dobře věděli, jaké jméno svému prvnímu přenosnému reproduktoru dávají. Není to žádný model “R40 BT”, je to zkrátka BRIQ. A to jméno mu dokonale sedí! Do marketingových podkladů se slovo “cihla” možná úplně nehodí, ale my ho dnes v tom nejlepším slova smyslu použijeme rádi. “Cihlička” od Intezze totiž ve skutečnosti působí nesmírně sympaticky, odolně a prakticky.
IPX7 - déšť ani prach váš reproduktor nerozhodí.
Na první pohled byste na trhu určitě našli větší krasavce, ale BRIQ je mezi nimi jako poctivý pracant. Nebudete se zdráhat položit ho do trávy, ani na opravdovou cihlu, zatímco v rukavicích stavíte nový plot kolem domu. Kolem dokola je BRIQ chráněný jednolitým robustním pouzdrem, připomínajícím vinylové tělo reproduktorů Marshall. Takový povrch snese všechno a podle toho se můžete k BRIQu také chovat. Pouze přední a zadní část osvěžuje velmi robustní a zároveň elegantně hrubá kovová mřížka. Ta na sebe časem určitě nějaké nečistoty nachytá… ale znovu jsme u té cihlové filosofie. Zkrátka do mřížky silně foukněte a je to.
Kromě samotného tvaru a možná i výrazné kovové mřížky je tak jediným skutečně designovým prvkem tajemné kolečko s novým logem Intezze na horní straně reproduktoru. Původně jsem od něj čekal dotykové ovládání, nastavování hlasitosti… těžko říct. Ve skutečnosti jde ale čistě o vymezení místa, na kterém je možné bezdrátově dobíjet telefon. Vlastně jsem i rád, že se reproduktor dotykových prvků ovládání kompletně vzdal. Zažil jsem už tolik nepoužitelných koleček a plošek, že nakonec klasická tlačítka s úlevou vítám.
Dokladem vysoké odolnosti je také splnění normy IPX7. Déšť je tím pádem bez starostí. Také proto jsou všechna tlačítka pouze naznačená a nejsou kolem nich žádné otvory. Poctivě utěsněný je také kryt vstupních a výstupních konektorů USB-C, microSD a Jack AUX. S nějakým větším mácháním ve vodě bych byl ale i tak spíše opatrný.
Výbava a praktičnost
Od výbavy přenosného repráčku se obvykle nedají čekat zázraky - zvláště pokud chcete, aby především co nejlépe hrál. Přesto však BRIQ několik zajímavých překvapení ukrývá. Na prvním místě je to možnost bezdrátového dobíjení telefonu, a to výkonem až 15 W. Stačí mít reproduktor připojený k nabíječce a telefon položený na kruhu s logem Intezze. Vše ostatní se děje samo. Jako cestovní powerbanka tedy BRIQ neslouží, ale ani to o sobě netvrdí.
BRIQ umí hrát, naslouchat i nabíjet. Klidně i přes 25 hodin.
Kromě vstupu Bluetooth podporuje BRIQ také přehrávání souborů MP3 z microSD karty. Popravdě, funkci jsem vyzkoušel, fungovala spolehlivě, ale v roce 2024 je to skoro jistě spíše odkaz na minulost a možná tak záchrana v hodně specifických podmínkách. V případě poslechu z microSD karty zůstává navíc BRIQ odpojený od Bluetooth. Na dálku jej tedy telefonem ovládat nejde.
A pokud občas přehráváte hudbu také ze staršího MP3 nebo CD přehrávače, může se hodit klasický vstup AUX s konektorem Jack 3.5 mm. Také ten najdete pod krytkou na boční straně reproduktoru.
BRIQ ale umí nejen hrát. On umí také naslouchat! Ne ne, hlasem ho ovládat nemůžete, ale telefonovat přes něj s hlasitým odposlechem klidně ano. Vestavěný mikrofon funguje celkem obstojně a telefonování s volnýma rukama i ušima je někdy zkrátka příjemnější. Poslední zajímavou funkcí je možnost spárovat dva reproduktory BRIQ do režimu TWS Stereo. Prakticky na dvě stisknutí tlačítek tím vytvoříte opravdu schopný audiosystém, který už si může troufnout i na hlasitou párty (viz níže v kapitole o zvuku).
Samotné ovládání přístroje funguje jako po másle a pokud nejste v “oboru” úplně noví, jen těžko vás zaskočí něčím neočekávaným. Tlačítka je sice nutné stisknout trochu silněji, ale odezva cvaknutím je naprosto OK. Rozhodně si tak kvůli obsluze reproduktoru nemusíte brát ve fitku hodiny navíc. Výhodou navíc zůstává, že si žádnou funkci rozhodně neaktivujete omylem. Žádné záludnosti nečekejte ani při párování s telefonem. Po připojení k telefonu na sebe reproduktor navíc “práskne” i zbývající energii baterie, což se při poslechu na cestách hodí víc, než byste čekali. A pokud by přeci jen energie docházela, ohlásí se BRIQ předem, abyste měli čas reagovat. Počítat každopádně můžete s ověřenou výdrží s jistotou nad 25 hodin při běžné hlasitosti. Testovali jsme, až nás sousedi neměli rádi, ale pokaždé jsme v klidu překonali 25 hodin, přičemž reálných je hodin 28.
Zvukové představení
Jestli mám značku Intezze za poslední roky spojenou s nějakou výraznou super-schopností, je to bezpochyby umění zahrát výrazně nad poměry dané ceny. To znamená dospěle, vyváženě a přitom opravdu zábavně. Přesně tak hrál třeba testovaný CLIQ nebo i levnější model PIKO3. A přesně tak na mě od první chvíle působí také nový BRIQ. Od přírody není nejvíce dunícím party-boxem na trhu, ale basů má naprostý dostatek a k tomu je i nádherně vyvážený a skvěle poslouchatelný, aniž byste museli nejprve pokousat tvrdou sušenku smíření nad poslechem “levného bezdrátového boxíku”.
Ve skutečnosti zahraje BRIQ nádherně “kompletně” a kompetentně v celém rozsahu frekvencí od příjemně úderných a středně hlubokých basů, přes tonálně přirozené středy až po jemně uhlazené pásmo výšek. Poslouchám si v poklidu Daft Punk a po chvíli už ani nevím, z jak malého zdroje zvuk vychází. Při správném umístění v prostoru je zvuk krásně plný, hutný a ani při vyšší hlasitosti neztrácí hlavu. Natož patu. Bas si zachovává pevnost až do nějakých 3/4 hlasitosti a výšky se ani tehdy zbytečně nepředvádějí. Takto zkrátka hraje dospěle laděný reproduktor na cesty.
Dojem z poslechu můžete výrazně ovlivnit také umístěním reproduktoru v prostoru. Opravdu velké věci se dějí, pokud položíte BRIQ na měkčí podklad. Bas je mohutnější a jemnější, středy tonálně věrné a jen mírně zatlumené. Basy samozřejmě posílíte také umístěním reproduktoru blíže ke stěně nebo dokonce do rohu, ale největší posun podle mě přináší právě měkčí podložka.
Reproduktor aktivně vyzařuje v celém spektru pouze vpřed, ale obrovskou pomoc přinášejí dva pasivní basové zářiče. Jeden míří vpřed a druhý vzad. Nejen že to výrazně kompletuje basovou složku, přidává její objem a zlepšuje kontrolu při vyšší hlasitosti, ale zvolený koncept také umožňuje se zvukem pomocí přesouvání reproduktoru v místnosti více kouzlit.
1+1 může být někdy i víc než 2. Stačí pořídit druhý BRIQ.
Svým klidnějším vyváženým laděním je BRIQ nejsilnější při dlouhém tišším a středně hlasitém poslechu. Jeho charakter tehdy nejvíce oceníte, zvuk je v tomto režimu nejvíce návykový a žánrově otevřený všemu, co vaše nálada přinese. BRIQ vás svým pojetím bude zkrátka bavit, to se vsadím. Ve vyšších hlasitostech už se projevuje menší objem boxu, ale díky rozumně zvolenému množství basů je projev pořád kontrolovaný a působí kvalitně. Když navíc v této chvíli připojíte druhý BRIQ, posune se zvuk o další level nahoru. Výkonu je najednou víc než dost, mizí dojem malého repráčku a člověk má před sebou opravdu schopné a šťavnaté Stereo! V tomto případě skutečně platí, že 1+1 může být někdy i víc než 2.
Verdikt
Intezze napoprvé rozhodně nezklamalo a přesně v duchu filosofie značky přináší i do kategorie přenosných reproduktorů opravdu mnoho muziky za málo peněz. Robustní konstrukce ukrývá nečekaně kompletní a dospěle laděný zvuk, za který nejen že se nebudete stydět, ale vlastně se k němu sami rádi vrátíte i ve chvíli, kdy odejde i poslední návštěva a večírek skončí. “Brick” se do češtiny sice překládá jako “cihla”, ale když přijde na solidní zvuk na cestách, je coby reproduktor nečekaně sofistikovaný a kompetentní. Zmíněná odolnost a robustnost mu v mnoha situacích navíc pomáhá být ještě lepším hudebním parťákem.