Sám vím o několika lidech, kteří se pro model CLIQ rozhodli už kvůli jeho parádnímu pouzdru. Nás ale zajímalo i to, co se skrývá uvnitř. Jak dobře nejvyšší model Intezze hraje a jak se s ním telefonuje…
Design a konstrukce
Už při pohledu na tmavě šedé kovové pouzdro jde aktuálně o nejelegantěji “ukrytá” sluchátka na českém trhu. Až tak prosté to podle mě je. Pouzdro je navíc pečlivě zpracované také uvnitř a to včetně skrytého kovového závěsu víčka. Při zavírání navíc pouzdro vydává sympatický kovový “click”. Taky vám naskakuje podobnost s legendárními zapalovači ZIPPO? Na spodní straně modelu CLIQ ale namísto otvoru pro plnění zapalovače nacházíme moderní USB-C pro nabíjení.
Pouzdro modelu CLIQ je kromě ostatních kvalit především neskutečně malé. Sluchátka jsou v něm uložená doslova na milimetr a jejich vytažení bude vyžadovat trochu cviku. Osobně je tahám ven nejčastěji za silikonové nástavce. Tělo špuntů je už sice plastové, ale na pohled to nejspíš ani nepoznáte. Velmi kvalitní plasty na nich doplňuje metalická dotyková ploška se stavovou diodou. Výsledný design možná není úplně čistý, ale elegance a pocit kvality mu rozhodně nechybí.
Technická vybavenost
Přítomnost zbrusu nového čipu Qualcomm 3040 slibuje sama o sobě mnohé. Aktivní potlačení hluku sice zatím chybí, ale potlačení šumu u mikrofonů CVC je naopak dostupné v nejnovější generaci. Kromě toho je tu i zbrusu nové Bluetooth 5.2, pracující čistě v úsporném režimu bez ohledu na poslech hudby či telefonování. BT 5.2 by navíc mělo u nových telefonů umožňovat i přímé napojení obou sluchátek (bez Master-Slave). O dostatečnou kvalitu přenášeného zvuku se stará kodek aptX.
Testovali jsme také latenci sluchátek při sledování TV. Spojení přenosu BT 5.x s kodekem aptX zajistilo jasně nadprůměrný výsledek, který nechával levnější modely výrazně vzadu. Na hraní her to asi vyloženě nebude, ale seriály bylo možné sledovat vcelku pohodlně. Lepší už budou asi jedině velká sluchátka s kodeky aptX Low Latency. Nesmíme ale zapomínat, že vliv na výsledek má také “rychlost zařízení”, které signál vysílá (telefon).
Mikrofony
Model CLIQ se na webu profiluje jako specialista na telefonování. Se čtyřmi mikrofony a systémem potlačení šumu Qualcomm CVC má rozhodně našlápnuto dobře, ale jak si poradí třeba s hlučnou křižovatkou nebo větrem? Celkově hodnotíme kvalitu přenosu hlasu asi na 80 % možných bodů. Doma a v kanceláři je srozumitelnost naprosto vynikající a bezchybná. Když jsme vyrazili ven, začal výrazněji pracovat systém CVC, který velmi účinně “vypnul” zvuk projíždějících aut. Foukající vítr byl už větší oříšek, u kterého se sluchátka zapotila asi nejvíc. Zásadní ale nakonec bylo, že byl i v této situaci hovor srozumitelný a po objednání jídla po telefonu nám přivezli přesně takovou pizzu, jakou jsme na hlučné ulici diktovali...
Výdrž
Výrobce slibuje velmi solidních 8 h bez dobíjení a k tomu další 4 plná dobití při odložení do pouzdra. U tak malinkého zařízení je to dost odvážné tvrzení, takže jsme byli zvědaví, co ukáže reálný test. Nechali jsme hudbu běžet s běžnou poslechovou hlasitostí (ať už to znamená cokoli) a naměřili jsme skutečně kousek přes 8 hodin! To je opravdu skvělý výsledek a potvrzení papírových údajů. Postupně jsme navíc sluchátka dobíjeli a z pouzdra jsme vydolovali necelé 4 plné cykly. Buď jsou v tom čáry, nebo odvedli chlapci z Qualcomm s novým čipem 3040 opravdu skvělou práci...
Komfort
Jsou modely, u nichž by se dala kapitola komfortu s klidem přeskočit, nebo jen nahradit označením 100 %. Jakmile se naučíte vytahovat sluchátka z pouzdra, následuje už pouze pohodlí a nerušený poslech klidně i po dobu několika hodin. Tvar sluchátek je zcela nekonfliktní a nemá tendenci tlačit ani v opravdu malých uších. Díky nožičce se s nimi navíc výrazně lépe manipuluje, aniž byste pokaždé nechtěně aktivovali nějakou funkci dotykové plochy.
Usazení v uchu je tedy spíše lehčí, bez silné fixace nutné pro sporty (jako to umí naopak model STUDIO) a je tím pádem ideální i pro dlouhý poslech na cestách nebo při práci. Snad jen nižší míra izolace od okolí by mohla někomu vadit třeba v hlučné tramvaji. Tam jsme instinktivně tlačili hlasitost o něco výš.
Ovládání
Ovládání je v případě modelu čistě dotykové a kromě běžných funkcí umožňuje také nastavení hlasitosti. Logika je sice trochu nezvyklá (1 klepnutí = volume, 2 klepnutí = pauza, přidržení = změna skladby), ale zvykl jsem si na ni rychle. Ovládání dotykových plošek, jejich citlivost i identifikace hmatem navíc patří mezi nejlepší, jaké jsme testovali, takže typická dotyková hra “Pokus & Omyl” se tentokrát nekonala ani při prvním používání. Praktická je určitě i kombinace dotykového ovládání s nožičkami sluchátek, kdy tolik nehrozí nechtěná aktivace funkcí, protože prostě držíte sluchátka o kousek vedle.
Zvukové představení
Vychutnejte si kliknutí při zavření pouzdra, nasaďte sluchátka do uší a vyberte z playlistu vaši oblíbenou kapelu. Vysloveně líbivé a nadšené ladění sluchátek vám okamžitě o kousek vylepší den.
Zvuk sluchátek a především jeho basová složka jsou více než jindy závislé na správné volbě nástavců. Pro ten správný požitek je potřeba najít ideální polohu pro usazení v uchu. Výhodou je, že tím můžete sluchátka poměrně snadno a levně “ladit” od světlejších, basově lehkých až po příjemně basující. Jakmile najdete správný “fit” v uchu, ukazuje se CLIQ jako po čertech chytlavý společník, který moc dobře ví, jak v nás probudit zápal pro další a další muziku. Inu, analogii se zapalovači se zřejmě jen tak nezbavíme.
Samotný bas je přitom ozdobou modelu. Charakterem není sice tak mohutný, ale rozhodně mu nechybí údernost, rychlost ani jasná kontura. Zároveň nikdy nepřepadává až do pásma středů, které by tím zbytečně zahušťoval. Klíčem k požitku z basů je ale v každém případě ideální usazení sluchátek v uších.
Kromě basů budou na sebe po většinu času strhávat pozornost hlavně jasné výšky s velmi dobrým čtením detailů. Pomáhá to logicky i celkové vzdušnosti a dojmu z prostoru, ale může to být zároveň lehce unavující, pokud je už samotná nahrávka hodně jasná a bohatá na detaily. Vokály a celkově pásmo středů jsou vůči okolním složkám zvuku určitě skromnější a naplňují tak slibovanou líbivost definovanou laděním do V.
Celkově mi charakter sluchátek ve spojení s lehčím usazením v uších o něco více sedí k použití při práci v kanceláři, než pro poslech na cestách ve velkém hluku. V tichém prostředí a bez velkého pohybu drží sluchátka krásně pozici v uších a jejich zvuk se ukazuje v tom nejlepším světle. V hlučném prostředí se potom jeví jako světlejší, protože je bas snadno překrytý hučením motorů nebo oslabený lehčím usazením v uších.
Jak se sluchátka CLIQ hodí pro základní hudební žánry:
Taneční hudba / hip-hop
Lehčí pojetí, která nic nezamlčí, desku s jistotou rozzáří, ale zároveň ani tolik hluboce nezaduní. Záleží, jestli je to pro vás nutnost.
Klasická hudba, orchestr
Solidní kombinace, která potěší hlavně dobrou separací nástrojů, prostorem a množstvím detailů. Scházet může trochu mohutnost tělesa.
Pop, rock
Vynikající kombinace, která dokáže nadchnout a potěšit svým švihem a jiskrou.
Jazz, akustická hudba
Velmi dobrá kombinace s typickými vlastnostmi moderních TWS modelů. Nechybí množství detailů ani hezky kontrolovaný bas, ale trochu chybí tělo středů.
Metal
Detailnější pojetí metalu s dobrou separací nástrojů a jasnějšími výškami. Některým produkcím to pomáhá, u některých to působí lehce jedovatě. Kytary občas působí trochu “dietně”.
Verdikt
Intezze se povedlo poskládat dohromady celkem zajímavý balíček. CLIQ je skvělý pro časté telefonování, krátké i extrémně dlouhé poslechy a jeho zvuk má při správném usazení v uších ohromný šmrnc. Navíc je tady pořád to kouzelné “kliknutí” při každém zavření kovového pouzdra...