Až do teď se značka JAYS profilovala jako čistě sluchátková. Na začátku roku 2020 ale vypouští do světa hned čtveřici bezdrátových reproduktorů pro použití doma i na cestách. My jsme si pro test zvolili cestu střední, menší z dvojice domácích modelů, novinku s-Living One.
Design a konstrukce
Na první pohled výrobek z nejvyšší ligy. Za jeho design i celkové zpracování by se nemuseli stydět ani v dílnách Bang&Olufsen či Bowers&Wilkins. Kombinace velmi kvalitního matného plastu s textilním překrytím a měděnými detaily působí elegantně na fotkách i v reálu. Látka bude asi trochu lapat prach, ale za ten povedený vzhled to podle mě stojí. Ať už totiž s-Living One postavíte na polici v obýváku nebo přišroubujete na foto-stativ během zahradní oslavy, vždycky mu to bude bude hodně slušet. Vizuální dojem může kazit jedině nutnost napájení kabelem, takže ta správná zcela bezdrátová elegance se tentokráte nekoná.
Dvoupásmová konstrukce ukrývá jeden basový měnič (9 cm) a jeden výškový tweeter. Na zadní straně najdeme také výdechy pro lepší zkrocení a větší prohloubení basů, ale reproduktor jako takový hraje navzdory své kruhové základně především dopředu. Napájení je řešeno zdrojem do zásuvky nebo USB nabíječkou od telefonu, čímž se model Living One profiluje jako čistě domácí / zahradní hračka. K ovládání slouží dvojice tlačítek na boku a dotyková horní plochá s naznačenými tlačítky. O spojení se světem se kromě staršího (ale plně dostačujícího) Bluetooth 4.1 stará také WiFi s integrovanými funkcemi Chromecast, AirPlay2 a Spotify Connect.
Ovládání a praktičnost
Neříkám, že byla instalace reproduktoru do domácí WiFi sítě, resp. její přihlášení v roli Chromecastu vyloženě jednoduché. Manuál byl rozhodně potřeba, třeba už proto, abych pochopil, že se reproduktor prvních 30 sekund vlastně jen zapíná a já musím počkat. Nicméně podle návodu šlo všechno hladce a během pár minut jsme hráli. Výhodou také je, že se reproduktor automaticky uspí, a když na něj druhý den pošlete přes WiFi další hudbu (třeba z aplikace ROON nebo z telefonu jako na Chromecast), sám se okamžitě probudí a rovnou hraje.
Dotykové ovládání na horní plošce není špatné, ale třeba krouživý pohyb pro nastavení hlasitosti mi nepřijde tak jemný / přesný, jako kdyby stačilo na plošku třeba 2x klepnout. Také přepínání přednastavených ekvalizérů je bez hlasového oznámení méně intuitivní. Obecně ale fungují plošky spolehlivě a bez opakovaného “lovení”. Stejně jsou na tom i velká tlačítka na boku přístroje. Jedním přepínáte režimy (BT, WiFi, Link) a druhým spouštíte párování / přihlašování. V reálu je nakonec prakticky nevyužívám. K přenášení se dá použít prohlubeň v horní části, kam se v klidu vejdou 3 prsty. Není to sice nejjistější úchop, ale k ničemu jinému tam otvor zjevně není.
Během testování jsme zkoušeli hlavně integraci do sítě a funkci Chromecast spolu s ROONem, protože Bluetooth fungovalo naprosto jednoduše a nebylo na něm co objevovat. Na druhou stranu, ani chování přes WiFi nebylo nijak záludné a fungovalo spolehlivě každý den. Odesílání obsahu z běžného telefonu přes WiFi (na Chromecast) bylo stejně tak bez problémů. Ve srovnání s Bluetooth navíc s větší jistotou kvality, kdy se prakticky vše přenáší v rozlišení 44.1 kHz / 16 bit, tedy v CD kvalitě. Vyšší bitrate včetně MQA aplikace ROON do této bitrate konvertovala. Pokud navíc používáte na telefonu Spotify, využijete i přímé odesílání Spotify Connect (rovněž přes WiFi).
Zvukové představení
Středně velký domácí reproduktor s-Lining One zdobí příjemně hřejivý zvuk v lehce temnějších tónech, který se ideálně hodí k naplnění i středně velkých místností a vytvoření velice útulné atmosféry. Největší chloubou budou jistě velmi živé a naléhavé vokály, které dokonale maskují rozměry i samotnou koncepci reproduktoru. S nimi zní pop i jazz nečekaně luxusně a dospěle. Hutný basový základ zase dává sílu veškeré taneční hudbě a elektronice. Velmi stabilní a robustní konstrukce se projevuje hlavně ve vyšších hlasitostech, kdy je zvuk stále pevný a zvládnutý po všech stránkách. Mohli jsme si tak ve výsledku dovolit ozvučit i mnohem větší pokoj, než jsme původně zamýšleli.
Pásmo basů je mírně zvednuté a má spíše měkčí charakter. To znamená, že při umístění v koutě bude mít repro v basovějších nahrávkách tendenci hučet si něco pod vousy. U kvalitních nahrávek nebo při lepším umístění má ale díky tomu zvuk překvapivé grády a pro příjemný zážitek nemusíte tahat volume nijak vysoko. Snad jen tvrdší rock a hlavně metal nemají na bezdrátovém mono reproduktoru tradičně dostatečnou šťávu. Zvuk není tak přehledný a je až příliš poznat, že posloucháte z poměrně malého mono zdroje.
Jak se hodí s-Living One pro základní hudební žánry:
Taneční hudba / hip-hop
Vynikající kombinace s mohutným basem, jiskrou i krásnými vokály. Na taneční hudbu i při vyšší hlasitosti ideál.
Klasická hudba, orchestr
Solidní kombinace, která sice logicky nenabízí potřebný prostor, ale působí příjemně uvěřitelně a má sílu i při vyšší hlasitosti.
Pop, rock
Velmi příjemná kombinace s vynikajícím výsledkem zejména u vokálů. Basu je někdy zbytečně víc, ale živý zpěv a ideálně vyladěné výšky hodně vylepšují dojem.
Jazz, akustická hudba
Nečekaně příjemná kombinace pro hřejivý poslech na pozadí. Basa má dospělý zvuk, vokály jsou excelentní a celkově má zvuk schopnost sebejistě zaplnit i větší prostor. Ladění reproduktoru jde jazzu na ruku.
Metal
Trochu nejistá kombinace, která si moc nerozumí s nahrávkami bez dynamiky. Množství kytar na jedné hromadě nefunguje tak dobře a zvuk ztrácí drive. Své ladění tady neumí Jays prodat.
Verdikt
Jays s-Living One se uvedl jako překvapivě výkonný a stabilní reproduktor pro použití doma i na zahradě. Skvěle vypadá, je prémiově zpracovaný, dobře se ovládá, automaticky se vypne i zapne a ke všemu se snadno integruje do domácí WiFi sítě jako Chromecast zařízení. Člověk nemusí nic moc řešit. Stačí vybrat album a “odeslat”.