Connect HUB je v pořadí již druhým produktem MEE Audio umožňujícím bezdrátový poslech ze zdrojů, které to samy o sobě neumožňují. V případě modelu Connect HUB máme ale poprvé k dispozici nejen odesílání signálu na sluchátka, ale také příjem streamovaných dat z telefonu. Connect HUB by tedy měl být takovou užitečnou křižovatkou bezdrátového poslechu v domácnosti.
Co vše Connect HUB umí
Stručně řečeno je Connect HUB přijímačem i vysílačem Bluetooth signálu, přičemž na jeho vstupech i výstupech můžeme počítat s analogovým i digitálním přenosem signálu. Tímto výčtem jsou pokryty prakticky všechny potřebné kombinace pro zapojení do domácího řetězce a běžný uživatel tak bude asi jen těžko potřebovat více. Zvláště to platí s ohledem na výbavu, ve které nechybí analogové kabely (Jack, Cinch) ani kabel optický. Začít poslouchat tak můžete prakticky okamžitě a to klidně i na dvojici sluchátek najednou a bez nutnosti pátrat na internetu po dalších potřebných kabelech, redukcích nebo dokonce ovladačích.
Jak HUB nejlépe zapojit
Nejčastější způsob využití bude zřejmě streamování signálu z TV nebo domácího HiFi systému na vaše Bluetooth sluchátka. Záleží tedy především na schopnostech televizoru (CD přehrávače), jakým způsobem budete HUB připojovat:
Propojení optickým kabelem | Tato cesta je jednoznačně nejkvalitnější a také nejpraktičtější, protože obvykle oddělí ovládání hlasitosti reproduktorů na samotném televizoru od hlasitosti sluchátek.
Propojení přes linkový výstup | Pokud zdroj nenabízí optický výstup, je k dispozici alespoň analogový výstup linkový (2xCinch). Kvalitu zvuku už ovšem určuje pouze zvukový výstup TV. Často také přijdete o možnost nezávislého ovládání hlasitosti sluchátek a reproduktorů na TV.
Propojení přes sluchátkový výstup | Pokud vše selže, můžete vždy využít alespoň sluchátkový výstup na TV, ale v takové situaci se obvykle odpojí zvuk reproduktorů úplně a ovládáte už pouze hlasitost sluchátek. Kvalita zvuku je daná pouze kvalitou obvodů televizoru.
Budete-li naopak streamovat například obsah z telefonu na domácí HiFi systém (zesilovač, soundbar), máte k dispozici prakticky stejnou nabídku možných propojení, počínaje digitálním optickým kabelem a běžným audio kabelem Jack-Jack konče. Ať už tedy připojujete HUB k CD přehrávači s vlastním digitálním vstupem, nebo k obyčejným stolním reproduktorům, nebude konektivitou přístroje nijak limitováni.
Snad jediným menším omezením je nemožnost kombinovat digitální vstup s analogovým výstupem Connectu, pokud využijete také jeho funkci propusti signálu. Pokud už z TV přivedete signál přes optiku (což budete chtít v první řadě), nemůžete už využít analogový výstup pro domácí HiFi. V některých situacích se to hodí (třeba kvůli galvanickému oddělení TV a HiFi), ale mnohem důležitější asi je, že je funkce signálové propusti vůbec dostupná. Pokud má totiž TV pouze jediný zvukový výstup, nebudete muset vybírat, zda připojit HUB nebo váš zesilovač. HUB jednoduše vřadíte mezi obě zařízení a věc je tím vyřešená.
Jak se HUB ovládá
První večerní test byl z pohledu ovládání horor. Jestliže má totiž HUB sloužit jako vysílač pro sluchátka, která si k TV připojíte v noci, aby hlasitý poslech nerušil spící rodinu okolo, budete čekat cokoli jen ne dlouhou salvu pokynů v angličtině, která je ve výsledku hlasitější než celý zbrojní arzenál filmu RAMBO. V takové chvíli vás polije horko a hledáte nejbližší polštář, kterým byste na milém Connectu spáchali vraždu zadušením.
Naštěstí jsme od výrobce dostali naprosto zásadní radu, jak tato hlášení vypnout nadobro. V manuálu se o tom nic moc nepíše, ale stačí dloooouze podržet tlačítko Volume+ a dívka rázem utichne. Sláva, noční filmový maraton může začít!
Jinak je ovládání Connectu až neuvěřitelně jednoduché a intuitivní. První tlačítko pro zapnutí / vypnutí, druhé pro aktivaci párování, třetí pro volbu vstupu Analog / Optika (výstupu) a poslední pro navýšení hlasitosti u tichých zdrojů (Volume+). Na boční straně se už nachází pouze přepínač, kterým volíte, zda bude HUB fungovat jako přijímač nebo vysílač Bluetooth signálu. U něj je trochu škoda, že není lépe vidět.
O probíhajícím i úspěšném párování informují ukazatele na horním panelu, kde se také dozvíme, který vstup a kodek je právě aktivní. V našem případě tedy svítilo Optical a aptX LL. Po vypnutí a zapnutí se sluchátka bez potíží znovu spárovala, takže jsme mohli začít poslouchat prakticky během pár sekund.
Jak Connect HUB hraje
Jak už jsem naznačil v minulé kapitole, podporuje HUB také velmi rychlý kodek aptX Low Latency (LL), který minimalizuje zpoždění zvuku za obrazem a pro sledování TV je tak naprosto ideální. Zpoždění jsme testovali oproti zvuku přímo z reproduktorů TV a bylo skutečně tak malé, že ani při sledování rtů nebo střelbě ve filmech vůbec nerušilo. Navíc se velikost zpoždění nijak nezvyšuje ani propojením přes optiku oproti analogové cestě.
Pozitivním zjištěním byla také extrémně nízká úroveň šumu v tichých pasážích nebo pauzách mezi skladbami. Pozadí zvuku bylo skutečně černé jako noc. Díky kodeku aptX má zvuk dostatečné rozlišení, které s citlivými a jasnými sluchátky odhaluje i nekvalitu pozemního digitálního vysílání, jehož zvuk není právě HiRes. Lepší je tedy volit sluchátka s uvolněnějším a měkčím zvukem, který TV signálu (a vlastně i Bluetooth přenosu) více odpustí. Při sledování kvalitnějších zdrojů už ale záleží jen na vás, protože by kvalita zdroje měla naopak překračovat možnosti Bluetooth přenosu.
Verdikt
Connect HUB se u mě doma zabydlel a jakmile jsem dokázal vypnout jeho zbytečné hlášky, fungoval parádně v každé situaci. Pokud hledáte dostupný streamer, který umí přijímat i vysílat a navíc pracuje s rychlým kodekem pro sledování filmů, neměli byste s tímto modelem udělat chybu. Povedl se.