První in-ear monitor značky a hned hybridní krasavec s pěticí měničů a smělou cenovkou? To by ještě před pár lety nebylo myslitelné. Dnes je to skutečnost, která se navíc nezrodila v Číně a jejím přilehlém okolí. Meze Rai Penta mají kořeny v Evropě, konkrétně v rumunském Baia Mare.
Na čem se testovalo: Astell&Kern AK70, iBasso D14, Chord Hugo2, Audeze LCD-i3
Sluchátka si už nyní můžete sami vyzkoušet v prodejnách Audigo.
Design a konstrukce
Držím v ruce sluchátka Rai Penta a hlavou se mi honí dokola jedna a tatáž myšlenka: takto má vypadat nádherný a ještě k tomu perfekcionisticky zpracovaný kus sluchátek. Těžko uvěřit, že se stále jedná o malého výrobce, tak profesionálně je pojatý jejich design a tak propracovaná je jejich technická stránka. Nádherně tvarované hliníkové tělo v temném modrošedém odstínu představuje jeden z nejlepších designů na trhu a stejně stoprocentně vypadá i zpracování. Stačí se podívat na exkluzivně vybroušené trysky s třemi otvory pro jednotlivá pásma zvuku nebo na krásné ventilační otvory pro řízení tlaku kolem měničů.
Bezchybně navržený je také splétaný kabel z postříbřené mědi. Je velice tichý, krásně splývá od uší dolů a končí velmi kvalitním konektorem Jack 3.5 potaženým rhodiem, které má ještě lepší vodivé vlastnosti než zlato a navíc je mechanicky mnohem odolnější. Pro sváteční i každodenní použití byste těžko vymysleli lepší řešení.
Komfort a praktičnost
Přestože muselo každé sluchátko pojmout hned pětici měničů, mizí kovové skořápky v uších dokonale. Po čase sice v malém uchu vnímám nějakou tu hranku lehounkým tlakem, ale to je asi tak vše. Délka i úhel krčků dovolují ideální fixaci a stejně je na tom také izolace okolního hluku. Sluchátka se vejdou do ucha prakticky celá a vůbec nevyčnívají. Díky tomu neleží celá tíha fixace pouze na silikonových či pěnových nástavcích, ale je z poloviny dílem celého hliníkového těla usazeného v záhybech uší. Největší překážkou při každodenním používání je tak nakonec kabel, který se rád zamotává kolem sluchátek a hlavně jejich tvarovatelných částí kabelu za uchem. Ty totiž fungují jako hák, který moc rád nabírá smyčky a hned tak se jich v boji nevzdá.
Ventilační průduchy sice pomáhají ladit zvuk, ale zároveň znamenají i trochu toho unikajícího zvuku v obou směrech. Není však třeba panikařit. V tiché knihovně budete se sluchátky úplně v pohodě. Ve skutečném světě může unikající zvuk vadit snad jedině v tiché ložnici, když budete usínat s hudbou hned vedle drahé polovičky. V opačném směru je pronikání zvuků do sluchátek rovněž jen minimálně zhoršené, takže i v hlučném prostředí byla sluchátka v klidu použitelná, byť pro maximální izolaci je třeba hledat jiný model (Campfire?).
Zvukové představení
Model Rai Penta je osazen hned dvěma páry měničů Balanced Armature, jedním pro vysoké a jedním pro střední frekvence. Každý pár má kvůli správnému časování fáze také vlastní výstupní otvor uvnitř “trysky”. Třetí otvor patří měniči dynamickému a k uchu skrze něj procházejí frekvence basové. Může se to zdát zbytečně komplikované, ale výsledek je naopak ukázkou prvotřídního sladění více měničů v jediný harmonický celek.
Rai Penta v sobě překvapivě spojují zábavnost a drzost nižších modelů, na nichž obvykle neleží taková tíha audiofilské odpovědnosti, s precizností a kultivovaností sluchátek nejvyšší třídy. Jejich výraz je celkově spíše uvolněný, lehounce temnější, ale kompetentní v celém slyšitelném rozsahu, aniž by kterákoli složka zvuku působila napjatě nebo ochuzeně. Skoro jako by v sobě sluchátka ukrývala ducha velkých magnetoplanárních modelů Audeze.
S klidem a možná dokonce i radostí generují Rai Penta opravdu hutný basový i subbasový základ, který ale doplňuje velmi bohaté a nezkreslené pásmo středů. Právě to je rozdíl oproti víceměničovým systémům nižší třídy. Rai Penta si dovolí dunět v basech, aniž by tím odstřelila transparentnost a informativnost středů. Bas sice není nejprokreslenější na trhu a zřejmě ani nejúdernější, ale je krásně samozřejmý, muzikální a navíc dokonale sladěný se zbytkem frekvencí. Pomáhá mu pravděpodobně i zmiňovaný ventilační otvor na vnitřní straně sluchátka. Úplně vidím ty zděšené pohledy vývojářů a jejich hlavy propálené basovou náloží u prvních prototypů. Jenže stačila záchranná brzda v podobě precizního otvoru a tradá, máme tady dokonalý obrat a na všech frontách oceňovaný model Rai Penta…
Nejvyšší frekvence, identifikace nástrojů a celková šířka scény, to vše si sluchátka hlídají i bez protěžování detailů a nejvyšších frekvencí. Sluchátka zde naopak působí uhlazeně a dospěle. Detaily mají rychlost i přesnost, ale díky propadu kolem 6 k nikdy nedopadají na ucho ostře. Ve vyšších frekvencích se navíc znovu vrací do hry a přidávají trochu nezbytné vzdušnosti a jiskry. Separace nástrojů tak sice není tak holografická, ale jen lehce nadprůměrná, což platí také o hloubce scény. Prostoru do šířky je ale naopak překvapivě hodně.
Jak se hodí Rai Penta pro základní hudební žánry:
Taneční hudba / hip-hop
Perfektní kombinace s plnotučným basovým základem. Charakter sluchátek si poradí i s příliš jasnými moderními produkcemi. Bas sluchátek nepokazí žádnou zábavu.
Klasická hudba, orchestr
Velmi příjemné spojení s velkou váhou, velkolepostí i uvěřitelností. Chybí jen trochu lepší oddělení nástrojů a prostorovost.
Pop, rock
Perfektní kombinace s jistotou a ohromnou samozřejmostí. Vokály budou excelentní, kytary i bicí stejně tak. Možná malinko na jistotu, ale o to spolehlivěji.
Jazz, akustická hudba
Solidní výsledek, ale specialisté na jazz hrají trochu jinak. Ještě jasněji a možná i precizněji v basovém pásmu. Někdo ale právě tuto ležérnost zvuku vyhledává...
Metal
Absolutně perfektní kombinace jako stvořená pro metalový rachot. Nenašel jsem desku, kde by mě zvuk zklamal. Moderní produkce i plochý dřevitý black, všechno fungovalo skvěle.
Verdikt
Zapomeňte na neduhy malosériovek i nudnou produkční rutinu největších sluchátkových výrobců. V Meze to prostě trefili a vtrhli do světa in-ear monitorů s extrémně silným hybridem, který krásně vypadá po čertech dobře hraje…
Sluchátka si už nyní můžete sami vyzkoušet v prodejnách Audigo.