Na čem jsme poslouchali: Sennheiser HD 600, HD 650, Astell&Kern SE700, iBasso D14, Beyerdynamic DT990PRO
Design a konstrukce
Kdo by neznal oválnou přiléhavou klasiku řady 600! Její konstrukce má za sebou neskutečně úspěšnou historii, a tak si výrobce jakýkoli zásah dobře rozmyslel. Nejnovější pojetí sází na čistě černou barvu a také jiný, pocitově lehčí plast. Na vzdálenost jednoho metru je to podle mě dosud nejhezčí zástupce řady 600, ale když vezmu sluchátka do ruky a zkoumám použité plasty zblízka, přijdou mi prostě lacinější a méně precizně opracované. Samotný povrch působí prostě v detailu lacině. Tečka.
Nicméně, design nemá žádný negativní vliv na odolnost a celkovou kvalitu. Sluchátka opět zdobí popisek MADE IN IRELAND a jejich používání ani tentokrát nedoprovází žádné povrzávání nebo skřípání, natož potom nějaký podezřelý chod pohyblivých součástí. Model 660 S už podle uživatelů také netrpí na odlupování povrchu mostu, známé u předchozích modelů. Jeho vysouvání je přitom opět stejně precizní, jako částečné naklánění mušlí. V tomto směru byla odvedena 100% práce. Připočítat navíc můžeme i robustní vyměnitelné kabely, připojované přes zapuštěnou 2pinovou “vidličku”.
Komfort a praktičnost
Zatímco design se změnil alespoň na povrchu, vystopovat změny v komfortu nošení a celkové geometrii se nám nepodaří asi vůbec. I tentokrát mají kontakt s hlavou kolem uší na starosti relativně tužší náušníky s menší dosedací plochou oproti konkurenci a i tentokrát je přítlak o nějaké to procento vyšší, než je nezbytně nutné. Platí to hlavně ve srovnání s modely HiFiMAN nebo Audio-Technica. Zároveň ale platí, že čím menší hlavu máte, tím více vám to bude jedno. Poslech ani po delší době nepřestává být komfortní. Pokud vám ale tlak přeci jen vadí, doporučuje se sluchátka na pár nocí nasadit na “svazek” knih. Kovový most prý časem povolí…
Větší krok udělal výrobce rozhodně v oblasti praktičnosti a to hned zásadním snížením impedance na 150 ohmů. Sluchátka by tak měla být údajně vhodná poprvé i pro přenosné HiRes přehrávače. Uvidíme, jak si s nimi poradí novinka Astell&Kern SE700 v části věnované zvuku.
Dalším vylepšením je rozhodně i vybavení sluchátek dvěma kabely a velmi praktickou delší redukcí na malý Jack 3.5 mm. Kromě klasické robustní “dvoulinky” Jack 6.3 mm tak dostáváte i symetrický kabel s konektorem Jack 4.4 mm, který využijete právě ve spojení s přehrávači SONY, HiBy, iBasso a dalšími. Oba kabely jsou tradičně velmi kvalitně zpracované, jejich chování je předvídatelné a při používání necuchají vaše nervy.
Zvukové představení
Ani návrat ke zvuku klasických HD 600, ani opakování pomalejšího muzikální přístupu HD 650. Ve třetí generaci si řada 600 hledá novou cestu a snaží se přitom reflektovat zkušenosti s oběma předchozími modely. Sluchátka HD 660 S jsou opět poměrně neutrální, stále spíše muzikální než matematicky přesná, ale nově zároveň rychlejší a výraznější živější zejména díky výraznějšímu pásmu nejvyšších frekvencí.
Z nejhlubších basů se HD 660 S probouzejí jen velmi pozvolna a skutečně zabírají až v basech středních, kde díky větší rychlosti a lepší textuře nechávají zářit hlavně klasické basové linky a posilují příjemnou údernost bicích. Basově orientovaná elektronika ani hiphop ale nebudou mít požadovanou váhu.
Nejsilnější stránkou zvuku budou střední frekvence, které vnímám jako maximálně realistické, přirozené a tonálně čisté v celém rozsahu. Zároveň stojí přesně tam, kde je chceme mít. Tedy ani příliš vpředu, natož potom stydlivě v koutě. 100% hodnocení jim kazí snad jedině vliv trošku rozházeného pásma nejvyšších frekvencí, které dává občas vokálům na jasnějších nahrávkách zbytečně útlý a lehce vypjatý charakter.
Výšky mají tendenci nahrávky mírně projasňovat, ale kupodivu ani tak nezní nikdy chladně nebo zbytečně ostře. Jejich charakter je za mě bezchybný - nabízí skvělou rovnováhu mezi rozlišením, ostrostí a medovou muzikálností, která zdobila model HD 650. Jediným problémem výšek tak je pouze celkově trochu divoký průběh od vyšších až po nejvyšší frekvence, jak už jsem zmínil ve spojení se středy.
Porovnání s HD 600 a HD 650
Projev HD 660 S můžeme velmi zjednodušeně popsat jako “něco mezi” oběma předchůdci, ale je jasné, že ve skutečnosti stojíme tak trochu stranou. Jako by měl nový model vytyčovat modernější kurz řady 600 a oslovovat větší masu posluchačů. Aktuální model je výrazně rychlejší a jasnější, než tomu bylo u poněkud línějšího a uvolněného předchůdce HD 650. Nejlepší reakce sice stále nabídne první verze HD 600, ale ve srovnání s ní má novinka překvapivě šťavnatější a plnější bas (s výjimkou nejnižších frekvencí). Tuto vlastnost si spolu s větší muzikálností a celkovou přirozeností třetí verze přináší spíše z modelu HD 650, který právě tímto charakterem vynikal.
Ve srovnání s modelem HD 650 působí nová verze především jasněji a rychleji, ale pro ty, kteří HD 650 zbožňovali, bude aktuální verze možná až příliš striktní a hlavě u vyšších frekvencí proti “reproduktorovému” ladění HD 650 zbytečně sluchátková. Rozhodně se tedy vyplatí zvážit také použitý zdroj. Zjemnit charakter sluchátek by mohl dobrý lampový zesilovač, zatímco přehnaně analytický a detailní HiRes DAP jasnější charakter výšek spíše ještě zvýrazní. Zároveň platí, že určitě zjemnění, uhlazení a zpevnění basů přináší použití symetrického kabelu. Když jsme ale vsadili na ten klasický, měl třeba i nový model Astell&Kern SE700 co dělat, aby sluchátka plně rozhýbal. K dokonalosti mu i při hlasitosti 120 z maximálních 150 přitom stále něco chybělo. Takže ano, přenosné přehrávače použít jdou, ale ideálně co nejvýkonnější.
Jak se hodí HD 660 S pro základní hudební žánry:
Taneční hudba / hip-hop
Volba na jistotu. Bez basového zemětřesení, ale jinak velmi přirozeně a za mě poslouchatelně i v případě přehnaně nablýskaných ostrých produkcí.
Klasická hudba, orchestr
Vynikající volba s velkou uvěřitelností zvuků i jejich rozmístění v prostoru. Na takové hudbě snad řadu 600 ladí výrobce. Zvuk je mocný, skutečný a co nejméně sluchátkový. Beru všemi deseti.
Pop, rock
Vynikající volba, která nedovolí přešlap s žádnou nahrávkou. Rockové fláky budou zážitkem, popové hity stejně tak. Snad jedině ty ženské vokály jsou občas útlejší, než by měly být.
Jazz, akustická hudba
Uhlazenější volba, která jazzové desky trochu zklidňuje. Pro někoho nabídnou sluchátka málo vhledu a nadšeného hledání detailů. Jiný bude unesený z jejich umírněného neunavujícího přístupu.
Metal
Pro metálek všeho druhu parádní volba. Za mě asi nejlepší z celé řady 600. Plnost zvuku a jeho ráznost je pro podobnou hudbu ideální. Nové rychlejší ladění s živějšími detaily navíc funguje i s horšími produkcemi bez větší dynamiky. Vhled do pohybu strun na kytaře i base je skvělý.
Verdikt
Jestli jsou tedy HD 660 S nejlepší z celé řady 600? Pravděpodobně ne. Už proto, že ten, kdo obdivoval předchozí model HD 650, nástupcem asi úplně nadšený nebude. Přesto ale Sennheiser z minulosti těží, aniž by ji kopíroval. Poučil se z předchozích modelů a servíruje model HD 660 S s modernějším, ale stále velmi zodpovědným laděním, který bude podle nás sedět větším masám. Neutrální, až mírně hřejivější ladění s výbornou rychlostí a kontrolou se konečně potkává i s muzikálním a přirozeným charakterem.