Recenze techniky

6. 2. 2019

Testujeme ACTIVO CT10 – Mnohem víc než jen krabička od mýdla

activo | Astell&Kern | DAP

V době, kdy se většina konkurence snaží vyrobit co možná nejkovovější, nejhranatější a ve výsledku také nejnudnější kapesní přehrávače v historii, přichází na trh sexy bílé ACTIVO CT10, které jako by se designem vrátilo do doby prvních iPodů. Vskutku osvěžující zjevení…

Přehrávač si můžete poslechnout také v prodejnách Audigo BRNO a PRAHA.

Na čem se testovalo: Astell&Kern AK70, QCY T1C, ATH-SR30BT, Grado iGe3, Audeze iSine20

Design a konstrukce

Abychom byli spravedliví, ne všechny přehrávače na trhu jsou nudné. Stačí si vzpomenout na hit minulého léta, mikroskopický DAP Shanling M0. Proti němu je sice CT10 doslova obří, ale i tak se tváří pořád mile a stejně sympaticky působí také na dlani. Celá bílá skořepina je odlitá z jediného kusu velmi kvalitního plastu, má nádherně zakulacené boky a bude se tudíž velmi příjemně držet. Dokonce i hrany displeje jsou příjemně zaoblené. Tvar hladkého oblázku vytaženého z řeky tak lehce narušuje pouze kolečko hlasitosti na boku.

Obavu máme snad jen z kluzkého povrchu přehrávače, kvůli němuž může přehrávač snadněji vypadnout z ruky nebo sjet z nočního stolku. Dojem je o to výraznější, že se k přístroji nedodává žádné pouzdro, do kterého by byl přehrávač trvale vsazený. Namísto silikonového obalu musí stačit elegantní semišový pytlík. Na Amazonu už se nicméně dají sehnat pouzdra třetích stran. Osobně bych to ale stejně risknul bez něj, protože ACTIVO není žádné iBasso. S tímto přehrávačem prostě můžete a chcete dělat i trochu parádu.

Technická vybavenost

Jakožto přehrávač nižší střední třídy využívá CT10 méně nadupaný D/A převodník Cirrus Logic CS4398, ale nemyslím si, že by tím cílovka jakkoli trpěla. Sluchátkový zesilovač s výstupem 72 mW @ 32 ohmů ovšem přehrávač předurčuje k poslechu hlavně s in-ear sluchátky, případně většími modely, jejichž impedance ale zůstane pod cca 80 ohmů. I tak je ale ACTIVO plnohodnotným HiRes audio přehrávačem, který navíc umí i nastupující bezztrátový formát MQA, používaný třeba ve streamu TIDAL.

Když už jsme nakousli ten stream. Pro typického majitele CT10 bude asi nejdůležitější Bluetooth přenos s velmi dobrým kodekem aptX HD (srovnatelný s CD kvalitou) a také podpora streamování přes domácí WiFi síť. Situace je o to lákavější, že vám aktuální firmware umožňuje dokonce i instalaci dodatečných aplikací, jako jsou Spotify, TIDAL, Amazon, Soundcloud a dalších. A protože se jedná o čisté aplikace, jak je známe z obchodu Google PLAY, můžete se těšit také na ukládání skladeb pro poslech v OFFLINE režimu. Celou tuhle srandu jsme ostatně testovali a opravdu to funguje. Můžete si dokonce vybrat, jestli se má hudba ukládat do interní paměti nebo na vloženou kartu. Jedinou šmouhou na bezdrátovém vysvědčení tak bude o kousek slabší výkon Bluetooth vysílače ve srovnání s telefonem (poznáte ale spíše jen v kombinaci s TWS špunty).

Interní paměť přehrávače nedovoluje žádný velký rozlet, nabízí necelých 16 GB, ale pořád je to lepší než nic. Navíc microSD karty už dnes nestojí jmění, že. A když už jsme u těch kapacit, tak baterka je v případě CT10 takový standard. Vlastně je docela malá, ale stejně tak je malý i displej a nenáročný DAC, takže se v rozumných mezích drží i spotřeba. Při stále ještě kompaktních rozměrech a nízké hmotnosti tak můžete počítat s nějakými 10 hodinami. Pokud však budete streamovat přes WiFi, počítejte s trochu větším tobogánem. Výdrž padne klidně i na 7 h. I to je ale u většiny konkurence standardní jev.

Ovládání a software

Skoro jsem si říkal, že bychom mohli tuhle kapitolu vynechat. Odvést pozornost jinam a v tichosti skočit na zvuk. Přehrávači totiž příliš lichotit nebudeme. V čele stojí samozřejmě dotykový displej. Pokud nejste rozmlsaní z telefonů, jeho kvalitu řešit nebudete. Je prostě OK. Snad jen kdyby nový firmware nezmenšil rozsah nastavení jasu. Liboval jsem si, že je CT10 první player na trhu, který mi nechce v noci v posteli vypálit oči. Šel tlumit opravdu hodně. Ale už nejde, inu, nový firmware a dolní limit jasu je hned o poznání výš.

Hlavním problémem displeje – kromě optické provokace v podobě obřího nevyužitého prostoru vpravo od něj – je jeho velikost. Zapnout, zastavit, přepnout skladbu, to vše zvládnete naprosto hladce. Ostatně přehrávač reaguje na povely opravdu svižně. Ale pokud budete chtít cokoli datlit na klávesnici (třeba v aplikaci TIDAL), dost možná budete raději poslouchat jen U2, abyste si ušetřili co nejvíce překlepů. Rozpačitě ostatně působí i HW tlačítka a kolečko po stranách přístroje. Designově pecka, snadnost použití také 100 %. Ale někdy se prostě omylem mačkají / otáčejí při tahání z kapsy i samovolně.

Samotný software a pohyb v menu je dosti podobný ekosystému Astell&Kern. Tudíž je dobrý, logický a přehledný. Vadí mi snad jen jediná drobnost. Z obrazovky přehrávání se do struktury složek vrací na původní místo trochu klikatě. Pokud nechci procházet znovu celou strukturu a chci začít ve složce, ze které se právě hraje, musím vytáhnout tajemné menu z dolní hrany displeje a kliknout na šipku vlevo (dolní roh).

Potěší tedy hlavně rychlost reakcí, logika menu a povedená grafika. Jinak spíš smajlík bez úsměvu.

Zvukové představení

Naopak velký úsměv umí vykouzlit zvuk CT10. Je laděný spíše do teplejších tónů, má krásně plný bas s velkou autoritou a přitom mu rozhodně nemůžete upřít živost ani schopnost chytit za srdce. Něco podobného ostatně uměl i starší Astell&Kern AK70 (jasně, je to ten stejný DAC). V případě CT10 se ale dostáváme na poloviční cenu, což už určitě stojí za zvednuté obočí a chvilku zvažování.

I přes svůj hřejivější charakter nezapomíná přehrávač ani na pásmo středů, kterému nechává v každé situaci dost prostoru a přehlednosti. To ostatně platí o zvuku celkově. Nikdy nepůsobí ztísněně ani těžce v nohách, prostě má takovou tu jiskru pro běžný poslech, kdy nevyžadujete suchou linearitu a nepotřebujete plně rozhýbat vaše domácí Sennheisery HD600. Jinými slovy, zvuk krásně ladí s jeho sexy provedením. Bude bavit a bude vám dělat radost.

Verdikt

Skvěle vybavený DAP s aptX HD, podporou formátu MQA a možností instalovat vlastní aplikace pro streamování včetně offline módu. Především ale slyšíme vzhledem k ceně parádní zvuk zabalený v navíc v líbivé těle. Jedinou slabinou bude trochu kostrbaté ovládání.

Autor: PetrM

  • ACTIVO CT10

  • Celkové hodnocení:
  • Vynikající zvuk laděný pro radost, povedený design, kvalitní zpracování, podpora MQA, aptX HD, WiFi, Tidal i Spotify včetně Offline módu

  • Dost malý displej, horší psaní na klávesnici, nižší výkon vhodný spíše pro in-ear sluchátka

  • Cena
    7 990 Kč