Recenze techniky

30. 7. 2024

Testujeme novinku HiFiMAN Mini Shangri-La

HiFiMAN | HighEnd | Over-ear | Stax

Nejdříve to byl exkluzivní a pro drtivou většinu z nás nedostupný model Shangri-La s cenou kompletu atakující 1,5 milionu korun. Později dorazila o kousek dostupnější odvozená verze Junior s cenou kompletu kolem 250 tisíc. Pořád pro většinu smrtelníků mimo realitu. Až napotřetí se zdá, že by mohl HiFiMAN oslovit i několik “běžných” nadšenců do sluchátkového HiFi. Představuje se elektrostatický komplet Mini Shangri-La s cenovkou 63.990 Kč! Bude ale pořád dost výjimečný? A jak si poradí s konkurencí od Staxu?

Na čem jsme testovali: HiBy R4, Stax SR-507

Design a konstrukce

Dřív, než si stihnete uvědomit cokoliv dalšího… Mini Shangri-La vás ohromí svou neexistující váhou. Oči vidí hmotu, mozek očekává určitou odpovídající hmotnost, ale ta se nedostavuje. Sluchátka neváží snad nic. Je to až neadekvátní pocit vzhledem k jejich ceně, ale zároveň obrovský příslib pro nikdy nekončící pohodlí při poslechu. 

Designově mám před sebou čistokrevný HiFiMAN s jeho obřími oválnými náušníky, absolutně jednoduchým mostem a kyvným zavěšením na dvou kovových obloucích. Méně designu snad ani sluchátka obsahovat nemohou. Mírné rozčarování může ale nastat hlavně ve chvíli, kdy si uvědomíte, že držíte v ruce převážně plastová sluchátka v ceně kolem 30 tisíc.

Ale víte co, neřešte plasty ani monotónní design. V konečném důsledku je zásadní, že jsou sluchátka neskutečně lehká, že nikde nic nevrže, konstrukce je absolutně jednoduchá pro každodenní používání… a když na to přijde, umí být i Mini Shangri-La vlastně působivá na pohled. Stačí sledovat její obří membránu pod dopadajícím světlem. Nádherně mění barvu od zelené až po fialovou a spolu s černou kovovou mřížkou vypadá jako by právě vzešla z vesmírného programu.  

Opatrnost si tak nakonec zaslouží asi jen pevně připojený plochý kabel. Ve skutečnosti jsou to spíše dráty obalené plochou smršťovací síťkou. Těžko říct, kolik takové řešení vydrží, ale na pohled i na dotek už dnes Stax umí kabely lepší. Jedna výhoda je ale opět jasně na straně HiFiMANu. Hmotnost kabelu. Je tak lehounký, že ho se sluchátky na hlavě nebudete ani vnímat. To se u Staxu úplně nestane.

Napájecí zesilovač Mini Shangri-La

Svým jednoduchým, čistým a elegantním předním panelem se ke sluchátkům skvěle hodí. Zesilovač vypadá jako nějaký jednoduchý ultra-highend, což je fajn. Masivní hliníkový panel přední části dává prostor pouze kolečku pro volbu vstupu RCA / BAL (vlevo) a ovládání hlasitosti s jemným krokováním (symetricky vpravo). Mezi oběma ovladači najdete dva výstupy pro elektrostatická sluchátka, která je možné využívat současně.

Chod obou ovladačů bych popsal asi jako “OK”. Nemají ten nejvíc prémiový feel na světě, ale nepůsobí ani tak, že by vám měla zůstat po chvíli v ruce. Technicky precizní odporové řešení hlasitosti má své výhody v přesném sladění kanálů a i dlouhé životnosti, ale nemožnost nastavit úroveň přesně podle gusta může někomu chybět. Musíte se zkrátka pohybovat v předem daných krocích. Ty jsou ale naštěstí správně vyladěné přímo pro sluchátka Mini Shangri-La, přičemž k dispozici je celkem 21 kroků (zbytek je možné doladit na samotném zdroji signálu - HiRes přehrávač, DAC a podobně).

Komfort a praktičnost

Základem pohodlného poslechu Mini Shangri-La je jejich skoro neznatelná hmotnost. Zbytek obstarají s jistotou a přehledem rozměrné náušníky a jednoduchá geometrie, která se snadno přizpůsobí ve všech osách tvaru hlavy. Samotné náušníky jsou spíše pevnější a příliš se na hlavě nedeformují. V kombinaci s lehkým přítlakem ale jejich tuhost nehraje skoro žádnou roli. Vnitřní plocha je navíc látková a tím pádem příjemnější v horkém počasí, kdy se vám nelepí na tváře horká umělá kůže. Za komfort mohu s klidem udělit plný počet bodů a možná i nějaký bonusový navrch.

Naopak otázku praktičnosti elektrostatických sluchátek je někdy lepší úplně vynechat. Záleží ale na úhlu pohledu. Kabel je například trochu tvrdohlavý, ale zároveň i neskutečně lehký. Sluchátka ale díky nutnému napájení určitě nikam přenášet nebudete, takže na jeho konstrukci přeci jen tolik nezáleží. Poslech elektrostatů, to je především krásný rituál, který bude vždy vázaný na domácí pohodlí. A tím, že jde o komplet sluchátek a zesilovače, nemusíte řešit ani jeho výkon, ladění a podobně.

Zvukové představení

Kapitolu komfortu a praktičnosti jsme sice zkrátili, ale o to více prostoru zbývá na povídání o zvuku. A buďte si jistí, že bude o čem povídat. Jakkoli totiž obsahuje jméno sluchátek slovo “Mini”, musíte si uvědomit, vůči jakému gigantu jsou “menší”. Srovnáváme je totiž s ikonickým modelem Shangri-La v ceně 1,5 milionu korun. 

Dobrý zvuk elektrostatů je charakteristický ohromnou rychlostí, vzdušností, separací nástrojů a ohromujícím prostorem. Je v tomto zkrátka jiný než cokoli na světě bez ohledu na cenovku. Poslech elektrostatických sluchátek by měl být dobrodružstvím plným objevů, ale zároveň jistotou, že slyšíte vše naprosto “správně” bez ohledu na zvolenou nahrávku. A víte co? Mini Shangri-La jsou přesně takovými sluchátky! Od prvního poslechu vás totiž budou udivovat a budete zkoušet další a další oblíbené desky jen proto, abyste zjistili, jak budou znít přes Mini Shangri-La. 

Kolikrát se přistihnu s širokým úsměvem a lehkým úžasem. Ze všeho nejdřív je tu hluboký prostor, ve kterém jsou nástroje rozmístěny velmi realisticky a dokonce se mi někdy v prvních vteřinách poslechu stává, že si nejsem jistý, jestli právě hraju do sluchátek, nebo jsem zapomněl přepnout výstup a slyším z dálky reproduktory. A to nepřeháním! Schopnost sluchátek škálovat, oddělit od sebe nástroje a dát jim doslova královský prostor, to vše vás u dobře naposlouchaných nahrávek nemůže nepřekvapit, tím jsem si jistý. 

A potom je tu rozlišení a schopnost doručit vám jakýkoliv zvuk v bezmála vizualizované podobě. Jestliže zvuk houslí vzniká určitým druhem tření, zatímco struny kytar generují zvuk kmitáním, budete mít oba procesy dokonale před očima do nejmenšího detailu. Nejde ale ani v nejmenším o agresivně detailní pojetí. Rozlišení Mini Shangri-La vychází z rychlosti membrány a její citlivosti. I s naprosto přirozenou úrovní detailů a výšek obecně dostanete tak přesný vhled do nahrávky a jejích zvuků, že se nebudete stačit divit.

Celkový charakter sluchátek sice není striktně neutrální, ale bez přímého srovnání je mírně světlejší pojetí s odlehčeným basovým základem hodně sympatické. Zvuk působí zvláštním způsobem uklizený a očištěný o složky, které by mohly rušit. Jistě je to způsobeno pocitově redukovanými středy. Ty jsou sice hřejivější a spíš zakloněné, ale stále působí hezky přirozeně a bez slyšitelného zabarvení. Pokud ale hledáte bohaté a informativní středy, blíže cíli jsou třeba sluchátka Stax SR-507. Mini Shangri-La budete i díky tomu poslouchat raději více nahlas a více si užijete jejich vzdušnost i 3D prostor.

Pro elektrostaty je ale charakteristický také méně dunivý a plný bas. I v tomto je HiFiMAN konzistentní a jeho Mini jsou v basech opatrné. Těžiště zvuku leží zkrátka jinde. Ani ne tak frekvenčně jako celkovou filosofií. Mini Shangri-La jsou stvořené pro relaxaci, vnímání i těch nejmenších detailů, pochopení kontextu všech nástrojů… zejména to poslední je disciplína, ve které sluchátka excelují. Člověk vnímá zapojení nástrojů, jejich roli, a dokonce dokáže vystopovat původ jejich zvuku. Oslava dunivých beatů se však v pojetí elektrostatů ani tentokrát nekoná. A je to tak správně, protože tento druh zvuku je zkrátka určený jiné cílové skupině.

Bas jako takový nesahá příliš hluboko do subbasů, citelně v nich už polevuje, ale pocit basové lehkosti má přesto původ někde jinde. Odezva je totiž velmi rovná a nepřidává ani ve vyšších basech vůbec nic. Na rozdíl od nich si třeba Stax SR-507 dopřávají lehký boost kolem 80 Hz, což dává bicím větší váhu a některým nástrojů dodává více mohutnosti v těle. HiFiMAN však zůstává neutrální a bez zatížení. Za to ale dává ještě více vyniknout vysokému rozlišení a prostoru jednotlivých nástrojů.

Verdikt

V dnešní době je stále těžší uvést zákazníka v úžas. Sluchátka Mini Shangri-La to ale s jistotou dělají svým pojetím 3D prostoru, vzdušností a schopností vzít vás do bodu, kde se zvuk nástrojů rodí. Pro pochopení kontextu zvuků a zapojení jednotlivých nástrojů do nahrávky jsou tato sluchátka dokonalým nástrojem. Jejich zvuk je nenásilný, lehký a přirozený… stejně jako jejich konstrukce, kterou na hlavě ani nebudete cítit, tak lehká a pohodlná je.

Autor: PetrM

  • HiFiMAN Mini Shangri-La

  • Celkové hodnocení:
  • Konstrukce
    4/5
  • Komfort
    5/5
  • Zvuk
    5/5
  • Zábavnost
    3/5
  • Cena / výkon
    4/5
  • Neuvěřitelně lehká a pohodlná sluchátka, ohromující rozlišení bez nepřirozených výšek, prostor a separace nástrojů, lehkost zvuku, univerzalita projevu

  • Méně objemný bas bez posílení, fádní design, pevně připojený kabel, síťové opletení kabelu

  • Cena
    63 990 Kč