Značka HiBy přichází na český trh a nám se hned dostal do ruky nejdostupnější model, který bude u nás k dostání. Poslechli jsme si kompaktní a sympatický HiRes přehrávač HiBy R3.
Na čem se testovalo: Campfire Audio IO + Polaris II, Audeze iSine 20, Intezze PIKO, Astell&Kern AK70
Design a konstrukce
Každý máme alespoň hrubou představu o tom, jak velký by měl být ideální přenosný přehrávač s ohledem na snadné přenášení a ovládání. Dlouho jsem zkoušel Shanling M0 a ještě déle Astell AK70, ale ve výsledku je to právě HiBy R3, které se do ideální velikosti trefilo nejlépe. Hladce se vejde do každé kapsy a přitom už se dá i rozumně ovládat a jeho displej nabízí veškeré informace, které při běžném používání potřebujete.
Na vysoké úrovni je vzhledem k ceně také zpracování. Pravda, záda zní na poklepání trochu dutě, ale celokovový zaoblený rámeček přístroje nakonec zajišťuje potřebný dojem solidnosti a kvality. Pokud jde o kvalitu displeje, nejsem v případě přehrávačů nijak náročný, takže mi jemnost i čitelnost displeje třeba i venku na sluníčku přijde úplně dostatečná. Přehrávač navíc umožňuje i nastavení velikosti fontu, takže s dobrým "odezíráním" nebude určitě problém.
Technická vybavenost a výdrž
Srdcem přehrávače je prověřený D/A čip ES9028Q2M, umožňující dekódování nahrávek do 384 kHz / 32 bit včetně DSD256. K dispozici je klasický i symetrický sluchátkový výstup, ale rozdíl mezi nimi je spíše ve výkonu než v samotné kvalitě zvuku. Přes obousměrný konektor USB-C můžete navíc přístroj připojit k PC a využívat jej okamžitě jako externí zvukovou kartu. V případě WIN 10 jsme nepotřebovali žádné ovladače a vše šlapalo okamžitě. V režimu USB DAC jsme na výstup bez potíží protlačili i 192 kHz / 24 bit a také DSD64, což je zatím to nejvyšší, co používáme. Umět ale může i více...
Na rozdíl od úplně nejmenších přehrávačů na trhu nepostrádá model R3 streamování přes WiFi (u nás hlavně služba TIDAL), obousměrný přenos Bluetooth (odesílá LDAC i aptX) ani AirPlay, ovládání přehrávače na dálku telefonem nebo podporu formátu MQA. Co naopak chybí, to je vestavěná vnitřní paměť (nutné vložit microSD). Když už jsme ale u té paměti, vyzkoušeli jsme také možnost nahrávání skladeb na kartu přes WiFi a docela jsme si libovali. Zadání adresy trvá pár sekund, ale hlavně už není nutné připojovat přehrávač k PC pomocí kabelu. Sympatická drobnost.
Ovládání pomocí telefonu jsme testovali a frčelo celkem bez problémů. Stejně tak obousměrný přenos přes BT, který se přeci jen hodí o něco častěji. Pro úplně hladký chod v případě streamování přes službu TIDAL jsme ale museli přejít na nejnovější firmware. Do té doby nám aplikace občas padala.
Výdrž jsme opět testovali se sluchátky Koss Porta Pro při běžné až lehce vyšší poslechové hlasitosti. Poslouchali jsme směs skladeb v běžném i vysokém rozlišení a při minimálním používání displeje jsme zvládli solidních 12 hodin a nějaké drobné. Při častějším používání displeje je ale 11 - 12 h stále reálných.
Ovládání a software
Koncept ovládání a celkově uživatelského rozhraní je v HiFi komunitě nečekaně populární, takže jsme byli samozřejmě zvědaví, jak si bude stát proti modelům Astell, FiiO a iBasso nebo Shanling. V porovnání se všemi zmíněnými udivuje hlavně širokými možnostmi nastavení zvuku a také nečekanými vychytávkami, se kterými se konkurence zatím nehodlá zdržovat. Největším lákadlem bude zřejmě ladění zvuku MSEB, které se nechová jako běžný ekvalizér, ale pracuje s pojmy jako Celková teplota, Vzdušnost, Textura basů, Sykavky, Ženské vokály a podobně. Naopak spíše na parádu jsou výstřední funkce Čtečka knih a Krokoměr. Čtení delšího textu na tak malém svítícím displeji? Krokoměr nicméně celkem fungoval, takže pokud máte nutkání u poslechu hudby chodit…
Celková srozumitelnost Menu může být při prvním kontaktu se značkou HiBy trochu oříškem, ale nakonec se zvyknout dá. A také musí. Třeba nalezení služby TIDAL mi dalo opravdu zabrat. Někdy mi také vadila zdlouhavá cesta na obrazovku Nastavení nebo menší citlivost na gesta při posouvání celé obrazovky do stran. Asi záleží i na poloze prstu, protože ne každé gesto je sejmuto na první pokus. Pokud bych měl tedy jmenovat největší slabinu přehrávače, bylo by to občasné ignorování některých gest na displeji. A pokud by si mohl vybrat, zvolil bych pro ovládání hlasitosti spíše kolečko. Mačkání tlačítek není ideální a navíc občas omylem stisknu to na druhé straně, což místo ztišení přepne skladbu.
Zvukové představení
Zvukově hraje R3 spíše na muzikálnější, teplejší a zábavnější notu. Krásně je to slyšet třeba ve srovnání s nižšími modely FiiO (X3 III). Ve výsledku mi tak připomíná nejvíc asi Astell AK70. Ve srovnání s jinými modely nižší kategorie překvapuje jeho tiché a temné pozadí bez vnímatelného šumu.
Celkové ladění R3 nepatří mezi ty nejvíce neutrální, ale snaží se zvukem spíše bavit. Okouzluje plnými basy s dobrou kontrolou i přirozeným pásmem středů bez tonálního zkreslení. Se vším potom skvěle ladí i nejvyšší pásmo, které je třeba proti modelům FiiO o poznání uhlazenější, jemnější a v nejjemnějších detailech lehce zakulacené. Honit jednotlivé bity a atomy tak s HiBy R3 zřejmě nebudete, ale pokud hledáte solidně vyvážený a přitom skvěle poslouchatelný zvuk na každý den, poslouží R3 skvěle.
Díky svému ladění vychází skvěle vstříc i detailnějším modelům sluchátek, jako jsou iBasso IT01 nebo FiiO F9 Pro. Naopak temnějším modelům už ve spojení s R3 trochu těžknou nohy (aktuálně Campfire Polaris II). Solidní výkon na výstupu nicméně použití nejrůznějších modelů sluchátek nijak výrazně neomezuje. Na R3 tak můžete s klidem pověsit i větší domácí sluchátka s vyšší impedancí, pokud mají alespoň trochu použitelnou citlivost. Špunty jako takové máte výkonem i tichým pozadím pokryté prakticky komplet.
Verdikt
Na českém trhu se objevuje nový potenciální hit. Za přijatelnou cenovkou se ukrývá velmi solidní zvuk v kompaktním těle, přičemž ani nabídka funkcí a bezdrátové konektivity nevykazuje žádná slabá místa. I díky podpoře TIDALu bude HiBy R3 v této kategorii velkým tahákem.