Když jsme se doslechli o chystané profesionální novince M60x s on-ear náušníky, během vteřiny nám naskočil obrázek nemilosrdného souboje s legendou tohoto segmentu, modelem Sennheiser HD 25. A dnes je tu oba máme, výhružně na sebe míří hlavovými mosty a snaží se toho druhého uškrtit svým robustním kabelem…
Design | Když marně hledáte soupeře
Pokud jste seznámeni s modelem HD 25 a jeho pojetím designu (což bezpochyby jste) , zřejmě sami uznáte, že mluvit v jeho případě o čemkoli jiném než hrubém funkčním provedení nemá v podstatě smysl. Model HD 25 možná časem získal určitou auru, která jeho vzhledu zaručuje respekt, ale o kráse se opravdu mluvit nedá. Ale je to vůbec mínus?
Audio-Technica si nicméně myslí, že i tvrdý pracant může vypadat k světu a že se za něj nemusíte stydět ani při poslechu v knihovně nebo ve vlaku. Proto velmi decentně omladila a zmenšila povedený design modelu M50x, přidala trochu elegance AR5BT a především zakázala použití jakékoli jiné barvy než černé. Vznikl tak solidně i houževnatě působící kus sluchátek, který má v mých očích jediný estetický problém. Oproti HD25 i M50x jsou jeho mušle sice krásně malé, ale zároveň i dost hluboké, takže jsou na uších snad ještě nápadnější než Grado.
Na druhou stranu ale tvar mostu krásně kopíruje hlavu a sluchátka vypadají proporčně naprosto bezchybně i zároveň moderně. Chlapík za kamerou, mikrofonem nebo mixážním pultem v nich tak bude vypadat jako člověk na svém místě, který navíc o sluchátkách něco ví.
Konstrukce | Koncept zničit & vyměnit
Celoplastová (a tudíž velmi lehká) konstrukce modelu HD 25 na první pohled příliš důvěru nevzbuzuje, ale roky praxe a tisíce náročných aplikací v terénu prokázaly, že tato sluchátka jen tak z provozu nevyřadíte. A když náhodou ano, můžete na nich v podstatě jakoukoli část pomocí šroubováku snadno vyměnit. Vyměnitelný kabel je navíc jištěný šroubovací svorkou proti vytržení a hlavový most je dělitelný pro ještě stabilnější fixaci sluchátek na hlavě.
Ani jednu z těchto libůstek model M60x nenabízí, ale jinak se od svého staršího předobrazu naučil opravdu hodně. Předně umožňuje snadnou výměnu kabelu, náušníků i mostu.Vidlice pro uchycení mušlí a nastavení velikosti mostu jsou vyrobeny z kovu, takže se u nich zničení spíše neočekává. Konstrukce je dotažená opravdu do detailů, jak můžete vidět třeba na fotce výše, kde můžete vystopovat i gumovou podložku na konci kovové vidlice, zachovávající přesnou pozici obou části i při roztažení sluchátek do šířky. Šedesátky jsou jen o málo těžší než HD 25 a jejich černé plasty působí i podobně odolně. Už možná ne tak průmyslově nezničitelně jako u HD 25, ale zato na pohled i dotek kvalitněji. ATH navíc boduje hned trojicí odpojitelných kabelů přímo v balení, přičemž jeden je rovnou spirálový.
Z pohledu konstrukce tedy dělá novinka M60x pro úspěch všechno. Její konstrukce je absolutně funkční, robustní, bez sklonů k vrzání nebo velkému namáhání kritických částí. I proto musíme zapomenout na jakékoli skládání, které při práci stejně asi nevyužijete. Důležitější asi je, že můžete třeba snadno jednou rukou hodit pravé sluchátka za ucho a vnímat tak lépe okolí.
Komfort a praktičnost | Nejen pro tvrdou práci
Model Sennheiser HD 25 se od první chvíli profiluje jako čistý pracant, který je pro běžný domácí poslech téměř nepoužitelný. Nejde ani tak o jeho vzhled nebo zvuk, ale spíše o komfort nošení, který je jednoznačně zaměřen na izolaci od okolního hluku a stabilitu na hlavě. Toho však dosahuje jen díky vysokému přítlaku a tím pádem i velmi kompromisnímu pohodlí.
To Audio-Technica tak rezolutní není. Podobně jako její design, také komfort nošení to hraje na dvě strany a kromě solidního tlumení a kompaktních rozměrů myslí také na komfort uší. Hodně pomáhají i trochu větší oválné náušníky s příjemným povrchem a paměťovou náplní. Také geometrie je bezchybná a náušníky dosedají rovnoměrně po celé ploše, což ne vždy platí u modelu HD 25. Ve výsledku jde určitě o jeden z nejpohodlnějších on-ear modelů na trhu!
"Klasický metalový headbanging bude s ATH-M60x asi trochu problém."
A zřejmě i díky tomu je izolace tak kvalitní, aniž by musel být zvyšován přítlak. Výsledný útlum dosahuje cca 90 % modelu HD 25, ale stabilita na uších je přeci jen v přímém srovnání o něco nižší. Takový klasický metalový headbanging bude asi trochu problém, ale to neznamená, že by při každém pohybu sluchátka klouzala z hlavy. Pro běžné použití bez tanečních ambicí je podle mě přítlak zvolený velmi dobře. Jedinou nevýhodou tak podle mě bude dosti lehký chod nastavování velikosti mostu. Vyvážit by to snad mohla bohatší výbava, zahrnující hned trojici odpojitelných kabelů včetně jednoho spirálového.
Zvukové představení | Výkon a vyváženost jako základ
Sluchátka HD 25 jsou ale tak oblíbená mezi mnoha profesionály hlavně pro jeijch zvuk, o který si můžete opřít nejen kolo, ale klidně i parní válec. Zvuk HD 25 má ohromnou sílu, dokáže vyprodukovat zdrcující tlak a přitom neztrácí hlavu ani patu. Je překvapivě dobře vyvážený a sofistikovaný klidně i při velmi vysokých hlasitostech. A pokud si na ladění sluchátek zvyknete, dá se podle nich dobře ladit i výsledný mix desky.
Nové šedesátky staví Audio-Technica na měničích z mega populárních studiovek M50x. Ty však hrají jakkoli, jenom ne neutrálně. Jejich výšky jsou trochu jedovaté, basy zjevně na steroidech a celkově mě sluchátka spíše srazí ze židle svojí energií, než že bych je chtěl mít na uších hodiny při práci se zvukem. Novinka M60x ale NAŠTĚSTÍ funguje úplně jinak. Definitivně přivírá nůžky mezi véčkově hrajícím modelem M50x a vyváženými HD 25, zklidňuje divoké výšky, lépe krotí bas a především posouvá vpřed vzorně prokreslené středy.
I přes středy nakloněné lehce do popředí ale nezaznamenávám jakýkoli kelímkový efekt ani ani kolize mezi pásmem basů a středů. To HD 25 mají kolem vyšších basů trochu větší a hůře čitelný chuchvalec, kterému se ATH zkušeně vyhýbají. Trochu slabší je to snad jen s šířkou scény, která na výkon HD 25 kupodivu nestačí. V podání šedesátek se hlavně basy tlačí trochu zvláštně na středovou osu. Když už jsme u těch basů – M60x jich mají naprostý dostatek a kromě toho, že sahají o něco hlouběji než v případě HD 25, mají také lepší kresbu. Jejich charakter je spíše muzikální a náladotvorný – alespoň ve srovnání s HD 25, které jasně vítězí úderností, tlakem a schopností kopnout brutální silou.
HD 25 zůstávají stále tím neutrálnějším ze srovnávané dvojice, ale M60x jsou blíže než kterýkoli jiný profi model značky Audio-Technica. M60x jsou možná slabší, pokud si pustíte The Prodigy, ale u rockové hudby nebo i jazzu bude někomu více sedět právě jejich živější a jiskřivější podání. Pro oba modely ale rozhodně platí, že hrají z plných plic, jejich projev je dospělý, vyladěný a příjemný pro dlouhý poslech. V regálu klidně mohou stát přímo vedle sebe a osobní preference každého zákazníka rozhodnou. Audio-Technica odvedla na M60x v každém případě skvělou práci.
Jak zní v podání ATH-M60x tyto žánrové veličiny:
Lorde - Pure Heroine (FLAC 96/24)
Není nejmenší důvod, aby podobná deska nezněla na M60x skvěle. Jako bonus k hlubokému basovému základu připočítejte skvěle zvládnutý vokál, který ve sluchátkách krásně ožívá.
Star Wars - The Force Awakens (FLAC 192/24)
Takto! Přesně takto má tento soundtrack znít. Ale od on-ear sluchátek bych to nikdy nečekal. Orchestr má sílu, dynamiku a přitom nezní nijak pokřiveně. Nástroje jsou vykreslené jasně, ale ne zbytečně ostře. A když mám slyšet pořádný hřmot, tak ho slyším.
R.E.M. - Out Of Time (FLAC 192/24)
Podle očekávání fantastický výsledek, kterému nechybí ohromná živost ani energie. Na menší uzavřená sluchátka pozoruhodně vyvážený a pravdivý zážitek z poslechu.
Macy Gray - Stripped (FLAC 192/24 binaural)
Měkčí bas mi připomíná zvuk, jaký slýchám u podobných akcí v klubech - což není vyloženě špatné! Nicméně k dokonalosti mi větší rychlost basu přeci jen chybí. Skvělé podání středů nicméně nenechává vokál zapadnout ani usnout. Celkem slušný výsledek.
Black Sabbath - 13 (DSD, vinyl rip)
Myslím, že na podobnou hudbu lidé rádi berou M50x. Nové M60x budou od teď brát raději, protože jim lépe zobrazí kytary, přestanou bláznit s činely a celkově věrněji zahrají jejich oblíbený metálek. Tohle nás baví!