Srovnávací testy

25. 4. 2022

Grado Reference RS2E vs. RS2X

GRADO | Over-ear

V rámci nedávné aktualizace sluchátkových řad SR a RS přichází po nějakých sedmi letech čas také na novou generaci referenčních otevřených legend RS1 a RS2. Rodinná manufaktura z Brooklynu mluví v souvislosti s tím o hřejivějším pojetí zvuku a celkově harmoničtějším projevu, za kterým stojí nově naladěný měnič, ale především kombinace dvou druhů dřeva (RS2X). Jak velký posun v oblasti zvuku ale máme opravdu čekat?

Design a konstrukce

Na základním tvaru sluchátek se od poslední generace nemění prakticky nic. Také v roce 2022 se přísně kruhové mušle s molitanovými náušníky volně protáčejí na dvou kovových trnech, přičemž vše drží pohromadě jednoduchý kovový most s poctivým koženým obšitím. Omlazení modelové řady se tak soustředí hlavně na kombinaci nových materiálů, tvořících společně zvukovou komoru kolem měniče.

Na rozdíl od generace E, kdy bylo celé sluchátko vyrobeno z velmi tvrdého mahagonu, experimentuje novinka s kombinací konopného dřeva na vnitřním prstenci a dřeva javorového na prstenci vnějším. Čistě designově mi toto řešení sice přijde trochu chudší a lacinější – ve srovnání s krásně tmavým mahagonem působí vnější javorová vrstva jako syrové dřevo k opracování – ale důvodem pro změnu dřevěných prvků byl především zvuk, takže s hodnocením ještě počkám. Odkládat naopak nemusím hodnocení nové barvy mostu, který byl u předchozí verze mnohem lépe sladěný se zbytkem sluchátek. Tady se pocitově trochu šetřilo...

Lehké úpravy se dočkal také tradičně masivní 8žilový kabel. Robustní konektor Jack 3.5 mm s redukcí na 6.3 mm zůstává beze změny, ale nová je splétaná izolace, nahrazující hutnou, ale překvapivě ne tolik odolnou izolaci gumovou. Z pohledu flexibility se sice nemění nic (bohužel), ale celý kabel je o něco lehčí a velmi pevné opletení by také mělo být odolnější. Budeme doufat, že to během osmi let od vydání předchozí generace stačili v továrně dostatečně otestoval...

Komfort a praktičnost

Žádné zásadní změny nečekejte ani v oblasti komfortu a celkové praktičnosti sluchátek. Základní tvar, tuhost i přítlak náušníků se nijak nemění, takže se nemění ani určitý limit v dlouhodobém komfortu poslechu. Náušníky L jsou sice vykrojené a svým tvarem by měly ucho spíše obklopit (na rozdíl od menších náušníků S nebo nových F), ale i tak zůstávají tak nějak na půl cesty. Sluchátka jsou tak sice extrémně lehká a jejich geometrie absolutně flexibilní ve všech osách, ale uši se zároveň pořád jemně opírají také o tvrdé překrytí měničů, což zkrátka není ideál.

Jako pozitivní ale znovu hodnotím vstřícnost sluchátek k použitým zdrojům a to hlavně z pohledu výkonu. Impedance sice malinko narostla, ale i tak je novinka oproti předchůdci ještě účinnější a tím pádem i mírně hlasitější. Spíše než na výkon je tak dobré myslet na zvukový charakter, kdy si umím představit, že bude lepší zdroj hřejivější, temnější a basově bohatší. Příliš analytický nebo světlý zdroj spíše vynechejte.

Zvukové představení

Jak moc velké změny zvuku můžeme čekat od jiného druhu dřeva, v němž je měnič uložen? Těžko říct. Zřejmě ale o dost menší, než jaké způsobí přepracování měniče s jinou membránou, lehčí cívkou a výkonnějším magnetem. Přesný vliv jednotlivých změn asi nikdy úplně vyčíslit nedokážeme, ale jedno je jasné. Zvuk se ve výsledku posunul mnohem víc, než bych čekal.

Sluchátka sice zůstávají věrná svému světlejšímu a velmi vzdušnému pojetí s množstvím detailů, ale v přímém srovnání se něco zásadního změnilo. Když vyměním verzi E za novinku X, dostává zvuk mnohem větší grády, plnost a intenzitu. Tam, kde u minulé generace zůstával ohromný prostor jakoby bez obsahu, vyplňuje teď podivnou prázdnotu dospělejší zvuk s mnohem přirozenějším a mohutnějším tělem. Bas se zvedl jen nepatrně, ale v pásmu středů je nesrovnatelně kompletnější a přirozenější hlavně v nižších frekvencích. Nepříjemná útlost a nízkotučnost středů je konečně minulostí.

Celá scéna je nyní pocitově o něco blíže, ale paradoxně mě ještě lépe obklopuje. Poslech je mnohem intenzivnější a dokonce i vnímání drobných detailů je pocitově bezprostřednější. Jako by někdo odstranil filtr mezi uchem a měničem. Přitom samotné výšky jsou ve své jiskřivosti a lehce obávané ostrosti u nové generace paradoxně uhlazenější a méně štiplavé. Zdá se to jako maličkost, ale zvednout celkové rozlišení či bezprostřednost a zároveň zkrotit hyperaktivní výšky, to už chce velkou šikovnost při ladění zvuku. Možná že ty řeči o hledání ideální kombinace dřev, lepidel a membrán nakonec nebyly jen prázdným lakováním zákazníka...

Verdikt

Nová generace modelu RS2 znamená posun zvuku jednoznačně správným směrem. Domácí Reference RS2X lépe krotí výšky, přidává velkou porci přirozenosti i plnosti v pásmu středů a vše pečetí větší naléhavostí zvuku. Zbytek se drží dlouhé tradice Grado v tom dobrém i špatném. Přesto si ale dovolím říct, že jestli byl někdy ideální čas vyzkoušet značku GRADO, je to právě teď a to s modelem RS2X.

Autor: PetrM

  • Grado RS2X

  • Celkové hodnocení:
  • Konstrukce
    4/5
  • Komfort
    3/5
  • Zvuk
    5/5
  • Zábavnost
    4/5
  • Vybavenost
    3/5
  • Cena / výkon
    4/5
  • Jasně slyšitelný posun ve zvuku oproti RS2E, plnější a výrazně uvěřitelnější zejména u středů, jemnější a lépe zkrocené podání výšek i detailů obecně, celkově dospělejší projev, stále jednoznačný sound Grado plný prostoru a detailů, odolnější opletení kabelu.

  • Stále neodpojitelný kabel, komfort klasicky podle pravidel Grado, design méně elegantní oproti RS2E

  • Cena
    14 990 Kč